Facebook’un İsmi Değişti. Yeni İsim ve Logo Açıklandı.


Facebook’un Connect etkinliğinde Mark Zuckerberg, tüm platformların tek çatı altında birleştiği Meta şirketini duyurdu.

Facebook

Facebook bugün “Facebook Connect 2021” etkinliğini düzenledi. Şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, çılgın projesi Metaverse’e yaptığı yatırımlardan bahsetti. GTA San Andreas’tan Instagram, WhatsApp ve NFT’ye günlük hayatta oynadığımız oyunlar ve kullandığımız servislerin çoğu internetin geleceği olarak tanımlanan Metaverse’de yer alacak.

Etkinlikten önce sosyal medyada şirketin ABD’deki genel merkezindeki afişlerden “FACEBOOK” logosunu kaldırdığı iddiası vardı. Son olarak, bu gelişmenin dayandığı detay netleştirilmiştir.

Facebook Yenilendi: ‘Meta’ karşımızda

Mark Zuckerberg günler önce basına yansıyan bu gelişmeyi “Facebook’un yeni adı” olarak duyurdu. Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus ve Messenger platformlarının Meta adında yeni bir çatı şirket altında bir araya geldiğini duyurdu. Zuckerberg, “Bugün bir sosyal medya şirketi olarak görülüyoruz” diyen Zuckerberg, Facebook’un ikonik bir sosyal medya markası olduğunu ekledi ve gelecekteki hedeflerinden bahsetti.

Facebook

Mark Zuckerberg, Facebook’un şirket olarak yatırım yaptığı ve üzerinde çalıştığı her projeyi kapsayamayacağını belirtti. Zuckerberg, Metaverse’in hakim olduğu bir şirketin istediği gibi ilerlemeye devam edeceğini vurgulayarak, “Markamız tek bir ürünle o kadar özdeşleşti ki, bugün yaptığımız şeyi tam olarak temsil etmek imkansız hale geldi” dedi. olmak. bilinen.

“Artık Metaverse vizyonumuza odaklanacağız”

“Kimliğimizi ve inşa etmeyi umduğumuz geleceği yansıtmak adına şirketimizin artık Meta olduğunu paylaşmaktan gurur duyuyorum” ifadeleriyle yeni haberi duyuran Mark Zuckerberg, “Uygulamalarımız da dahil olmak üzere tüm ürünlerimiz artık yeni bir vizyonu paylaşıyor; Metaverse’ü hayata geçirmek.” açıklamasını yaptı.

Facebook

Mark Zuckerberg, artık Facebook yerine tamamen Metaverse konseptine odaklanacağını duyurdu. Ayrıca bu bağlamda; Oculus gibi ürün ve hizmetler için Facebook hesabı gereksiniminin kaldırılmasıyla birlikte Zuckerberg, platformu arka planda tutmanın sinyalini verdi. Ayrıca önümüzdeki dönemde ürünlerinde yeni Meta markasının ön plana çıkacağını söyledi.

Meta logosu zaten Facebook haber odası sayfasına yerleştirildi. Ancak facebook.com’un eriştiği sosyal medya platformunda değişen bir şey olmadı. Facebook logosu her zaman olduğu gibi burada görünmeye devam ediyor. Instagram ve WhatsApp web sitesinde de yeni bir şey yok.

Peki Nedir Bu Metaverse?

Metaverse konsepti, şirketin Twitter hesabında “yeni tür sosyal bağlantı” olarak tanımlanıyor. Bildiğiniz gibi Facebook, Instagram ve WhatsApp sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun iki “gerçek” insan “sanal” bir ortamda birbirleriyle iletişim kurabiliyor. Ayrıca “Birlikte İzle” gibi özelliklerle Facebook, birden fazla kişinin aynı anda dizi/film izlemesine bile izin veriyor.

Facebook

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerine odaklanan Metaverse, sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki etkileşimi bir adım öteye taşımayı hedefliyor. Bu proje ile hayatımıza “sanal evrenler” girecek. Örneğin, WhatsApp üzerinde bir grup oluşturduğunuzda, arkadaşlarınızın katılabileceği sanal bir dünya oluşturmuş oluyorsunuz ve sanki gerçekmiş gibi AR gözlüklerle birlikte vakit geçirebiliyorsunuz.

Metaverse sadece eğlence olmayacak. Kurumsal amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin bir şirket, gerçek hayatta yaptığı toplantının aynısını Metaverse evreninde yapacaktır. Şu anda Zoom ve Google Meet gibi video konferans uygulamaları ile sanal toplantılar yapmak mümkün. Metaverse ile farkı şudur: sistemi AR ve VR ile bağlar.

Peki bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Mark Zuckerberg Metaverse projesinde beklediği gibi başarılı olacak mı? Fikirlerinizi yorumlara eklediğinizden emin olun.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara