MHRS’den Neden Randevu Alamıyoruz? Son Günlerde MHRS’de yoğunluğa Vatandaşlar Tepkili


MHRS’den Neden Randevu Alamıyoruz? İstanbul başta olmak üzere ülkenin her dört bir yanındaki devlet hastanelerinde yaşanan yüksek orandaki yoğunluk nedeniyle ‘Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ (MHRS) ve ‘Alo 182’ randevu hattı üzerinden randevu bulmak oldukça zor.

MHRS

Özellikle de şu son dönemlerde hastalar, Sağlık Bakanlığı’nın 2011 yılından beri faaliyete geçirdiği MHRS (‘Merkezi Hekim Randevu Sistemi’) ve Alo 182 üzerinden randevu alamadıkları şikayetçi.

Bazı hastane ve polikliniklerde aylar sonrasına randevu verilebildiğini dile getiren vatandaşlar, şikayetlerini Twitter, Ekşi Sözlük, sikayetvar.com gibi sosyal paylaşım platformlarında dile getiriyor.

Ekşi Sözlük’teki MHRS şikayetlerinden bazıları şöyle:

MHRS

Twitter’da Sağlık Bakanı ve MHRS’nin (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) hesapları altında da çok fazla şikayet rahatlıkla görülebiliyor:

MHRS

Şikayetvar.com‘da da MHRS ile alakalı binlerce şikayet bulunuyor. MHRS’nin memnuniyet puanı 1.8

MHRS

sikayetvar.com ‘daki Şikayetlerden bazıları:

Sistemdeki bu yoğunluğun sebebini İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip açıklıyor:

“Sağlık Bakanlığı verilerine göre; ülkemizde kişi başı hekime müracaat 2002 yılında 3.1 iken 2017 yılında 8.9’a yükselmiştir. Son 15 yılda devlet hastanelerine başvurular yüzde 220 arttı, üniversite hastanelerinde yüzde 340, özel hastanelerde ise yüzde 1150 başvuru artışı var.

Kamuda bu sayıları karşılayacak sayıda hekim, sağlık çalışanı ve hastane olmadığı için beklentiler karşılanamaz duruma gelmiştir. Bir devlet hastanesinde çalışan hekim günde 100-120 hasta bakmaktadır. Oysa bir hekim hastaya en az 15-20 dakika ayırarak günde ancak 20-30 hasta bakabilir.

Mevcut randevu sistemi 10 dakikada bir aynı anda 3 hastaya birden randevu verir hale getirilmiştir. Sağlık sistemi ve randevu sisteminin tıkandığını bir diğer göstergesi de acile başvuran hasta sayılarımız. 80 milyonluk ülkemizde acile başvuru sayımız yıllık 110 milyon.”

“Çözüm; birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilerek hastanelere başvuruyu azaltmak. Sevk zincirini sağlayarak ihtiyacı olan hastaları hastanelere yönlendirmek, gereksiz tetkik ve girişimleri arttıran performans sisteminden vazgeçmek. Mevcut kapasitemiz doğru değerlendirildiğinde gerçek hastalar için uzayan hasta randevularının önüne geçilebilir.”

Durumu özetleyecek olursak, aşağıda yer alan bir veya birkaç nedenden ötürü bu sorunun yaşandığı ortada.

  • MHRS sistemi kötü.
  • Sağlık çalışanı sayısı yetersiz.
  • Hastane sayısı yetersiz.
  • Gereksiz yere hastaneye giden vatandaş sayısı çok.
  • Randevu alıp gitmeyenler tıkanmaya neden oluyor.
  • Türk insanı ekonomik, sosyal şartlardan dolayı çok fazla hasta oluyor.
  • Vatandaşlar sağlığına dikkat etme konusunda bilinçli olmadığı için sağlık sistemi zorlanıyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir