SON DAKİKA: Merkez Bankası, yılın Son Faiz Kararını Açıkladı


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun son toplantısını 2021 yılında yaptı. Toplantıdan çıkan sonuç sürpriz olmadı.

16 Aralık 2021, Türk tarihinde bir gündür. Bugün kamuoyuyla paylaşılacak iki önemli karar var. Birincisi, milyonlarca vatandaşın hayatını doğrudan etkileyen 2022 yılı asgari ücreti. Diğer taraftan; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da 2021 yılında Para Politikası Kurulu (PPK) nihai toplantısını yaptı. Şimdi bu toplantının kararı resmen açıklandı.

TCMB toplantısından sonra faizin 100 baz puan indirilmesine karar verildi. Bu kararla faiz oranı %14 ‘e düşüyor. Karar, son yıllarda değer kaybeden Türk lirasının geleceği için hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.

T.C Merkez Bankası Başkanı faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı demişti

Merkez Bankası

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, birkaç hafta önce yaptığı açıklamada, faiz indirimi ihtimalinin çok az olduğunu söyledi. Bugünkü buluşma, kısıtlı alanın biraz daha fazla kullanılması anlamına geliyor. Yeni ekonomik model kapsamında düşük oranlı yaklaşımı benimseyen hükümetten gelen açıklamalar ise merak konusu...


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir