50 Kuruş Aslında 66 Kuruş! TL, TL Karşısında Değer Kaybetti.


50 Kuruş Aslında 66 Kuruş! TL, TL Karşısında Değer Kaybetti! Milletvekili Özkan Yalım madeni paralarla ilgili inceleme yaptı. Bu incelemenin sonucu madeni para basmanın devlete zarar verdiğini ortaya çıkardı. Bunun nedeni darphanede kullanılan bakır, çinko ve nikel gibi hammaddelerin fiyatlarının artmasıdır.

Türkiye son zamanlarda ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor. Bunun en açık göstergesi, zaten çok yüksek olan döviz kurlarının son günlerde rekor üstüne rekor kırarak doğrudan enflasyona yol açmasıdır. Öte yandan bir araştırma, Türk lirasının Türk lirasına karşı bile değer kaybettiğini tespit etti. Çünkü görünen o ki devlet de madeni para basımında zarar etmeye başladı.

Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın yaptığı araştırma, artan metal fiyatlarının dövizle birlikte devlet hazinesine zarar vermeye başladığını tespit etti. Çünkü araştırmaya bonuslu casino siteleri göre 50 kuruşluk madeni para üretmek isteyen darphanenin 66 kuruş değerinde maden kullanması gerekiyor. Verilen bilgilere göre bu durumdan en çok hurdacılar yararlandı. Madeni paraları toplayan hurdacıların, bu madeni paralardaki metalleri ayırıp sattıkları iddia ediliyor.

50 Kuruş = 66 Kuruş “Merkez Bankası madeni para basımında ciddi zarar ediyor”

50 Kuruş Aslında 66 Kuruş! TL, TL Karşısında Değer Kaybetti.

Özkan Yalım’ın incelemesi, sadece 50 kuruşluk madeni parayla ilgili değil. Piyasadaki diğer tüm madeni paralarda da zarar ediliyor. “Darphane’nin enerji, personel ve diğer giderleri var. Merkez Bankası madeni para basımında ciddi zarar ediyor.” diyen milletvekilinin araştırmasına göre 1 kuruş için 26 kuruşluk, 5 kuruş için 28 kuruşluk, 10 kuruş için 31 kuruşluk, 25 kuruş içinse 39 kuruşluk maden (bakır, nikel ve çinko) alınması gerekiyor. 1 TL’lik madeni paranın devlete maliyetinin 79 kuruş olduğunu da belirtelim.

Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından yapılan değerlendirmelerde şu ifadelere yer verildi:

Madeni paraları eritip içindeki madenleri ayrıştırarak satmak kârlı hale geldi. Bu yüzden Merkez Bankası, madeni para basımında zarar ediyor. Madeni paraları toplayan hurdacılar da kâra geçiyor. Kuruşları toplayıp erittikleri için piyasada yeterince kuruş bulunmuyor. Ayrıca maden kendiliğinden para olmuyor. Bunun için kurulmuş Darphane var. Orada çalışanlar var, harcanan enerji, personel ve diğer giderler var…


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir