A101 ile ilgili korkunç iddialar devam ediyor: Bir çalışanın aylarca fazla çalıştığı ve tazminatsız işten atıldığı iddia edildi


Pandemi döneminde 3 ay günde en az 10 saat çalıştığını iddia eden ve 4 yıldır kıdem tazminatı ödenmeden işten çıkarılan A101 çalışanının davası dün görüldü. Suçlamalar oldukça şaşırtıcı.

A101’in İstanbul’daki bir şubesinde yıldır tazminat ödemeden görev yaptığı sırada reddedilen Gizem Gül’ün davası dün Çağlayan mahkemesinde görüldü. Store MarketSen, Gizem Gül’e destek için mahkeme dışında basın açıklaması yaptı.

Güya; Pandemi döneminde günde en az 10 saat çalışan işçiye 3 ay boyunca sadece 1 gün izin verildi. Daha sonra istifaya zorlandı. İşte konuyla ilgili ayrıntılar:

A101 ile ilgili korkunç iddialar devam ediyor: Açıklamayı okuyan sendikal örgütlenme koordinatör üyesi Doğan Aras, süreci şöyle anlattı:

A101 ile ilgili korkunç iddialar devam ediyor:

“A101 çalışanı Gizem Gül, pandemi sürecinde 3 ay boyunca her gün en az 10 saat çalıştırıldı. 3 ay boyunca ise sadece 1 gün izin kullanabildi. Mağaza sorumlusu olan Gül, çalışırken envanter sayımlarında en az 15 saat mesai yaptı.

Başka mağazaların envanter sayımlarına da gönderildi. Fazla çalışmasına rağmen mesai ödenmeyen Gül, kasa açıklarını kendi cebinden ödemek kaçak iddaa siteleri zorunda bırakıldı. Gül, A101 bölge sorumlusu tarafından, istifa etmeye zorlandı. İstifa etmezse haklarını alamadan işten atılacağı söylendi. Çalışanın tarihsiz olarak istifası alındı.

Bu olayın ardından iş yerinde rampadan düşerek yaralanan Gül, 10 gün rapor aldı. Gül’ün raporunun bittiği gün, A101 tarihsiz olarak aldığı istifayı işleme koydu. Çalışanın kıdem tazminatını gasp ederek iş akdine son verdi.” Aras şunları söyledi:

“Market çalışanlarını asla yalnız bırakmayacağız. Hiçbir çalışan yalnız yürümeyecek.”


ETİKETLER :

YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara