Açlık ve Yoksulluk Sınırı 2021 Mart Açıklandı


Açlık ve Yoksulluk Sınırı 2021 Mart sonuçları açıklandı. Türk-İş, Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırının araştırıldığı Mart Ayı için ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın sonuç raporunu paylaştı. Paylaşılan araştırma sonucuna göre dört kişilik bir ailede açlık ve yoksulluk sınırının yanına eklenen bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ değeri de raporda yerini aldı.

Türk-İş tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen gıda, hijyen ve diğer temel ihtiyaçlardan oluşan malzemelerin fiyatlarında yapılan değişikliklerin aile bütçeleri üzerindeki etkisini belirleyerek çalışan bireylerin geçim koşullarının ne durumda olduğunun ortaya çıkması için yaptığı araştırmanın Mart ayı sonucu kamuoyu ile paylaşıldı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı

Açlık ve Yoksulluk Sınırı 2021: 2 bin 736 TL

Paylaşılan araştırma verilerine göre, 4 kişilik bir ailenin yeterli ve dengeli beslenebilmesi için harcaması gereken gıda harcaması tutarı anlamına gelen açlık sınırı Mart 2021 için 2 bin 736 TL olarak belirlendi. Gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri temel ihtiyaçlar için yapılması zorunlu ve temel tüm harcamaların toplam tutarı olarak ifade edilen yoksulluk sınırı ise yine 4 kişilik bir aile için 8 bin 912 TL oldu.

Bekar bir çalışanın aylık olarak ‘yaşama maliyeti’ 3 bin 317 TL:

Araştırma ile birlikte bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin en az ne kadar olduğu da ortaya çıktı. Buna göre tek başına bekar bir kişinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için harcaması gereken tutar 3 bin 317 TL. Türk-İş aynı zamanda genel durumu etkileyen temel gıda ürünlerinde yapılan zamlarla birlikte fiyat artışlarına da değindi.

Buna göre tavuk, yumurta, zeytinyağı gibi bazı temel gıdaların fiyatlarında zam gözlemlenirken yılın ilk çeyreği ile birlikte fiyatlardaki zam oranı yüzde 5,64 olarak belirlendi.  Geride bıraktığımız 12 ayda gıda enflasyonunda yaşanan zam oranı ise yüzde 16,66 oldu. 4 kişilik bir ailenin gıda harcamasında önceki aya göre zam oranı ise yüzde 0,63 olarak belirlendi.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı

Araştırmada yer verilen başka bir veri ise sebze – meyve fiyatlarının ortalaması oldu. Paylaşılan sonuçlar sonucunda ortalama sebze kg fiyatı mart ayı için 7,38 lira, ortalama meyve fiyatı ise  7,75 lira olduğu tespit edildi.

Mart 2021 Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ne Kadar?

Mart 2021 Açlık ve Yoksulluk Sınırı 2 bin 736 TL

4 Kişilik Aile Açlık Sınırı Ne Kadar?

Mart 2021 verilerine göre yoksulluk sınırı 4 kişilik bir aile için 8 bin 912 TL

2021 Yoksulluk Sınırı Ne Kadar?

4 kişilik bir aile için 8 bin 912 TL
1 Kişi için Mart 2021 Açlık ve Yoksulluk Sınırı 2 bin 736 TL


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara