Türkiye, Gönderdiği Uçakla Afganistan’dan 271 Kişiyi Daha Tahliye Etti


Türkiye, Afganistan’dan geçtiğimiz gün 271 kişiyi daha tahliye etti. Önce Milli Savunma Bakanlığı‘na ait olan A400M isimli nakliye uçağı ile Pakistan’a taşınan yolcular, daha sonra da Türk Hava Yolları‘na ait Boeing 777-300 tipi uçak ile İstanbul Havalimanı’na getirildi. Gelen yolcuların tamamı Covid-19 tedbirleri kapsamı içersinde karantinaya alındı.

Afganistan

Radikal İslam Örgütü olan Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele alması üzerine çok büyük bir belirsizliğin yaşandığı Afganistan’dan tahliye süreçleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu durumda hem Amerika hem de İngiltere gibi süper güç ülkelerin yanında Türkiye gibi yakındaki ülkeler de Afganistan’da hayat süren vatandaşlarını tahliye etmeye devam ediyor.

Edinilen son veriler ise Türkiye’nin Afganistan’dan 271 yolcuyu daha tahliye edip kurtardığını gözler önüne seriyor. MSB’ye ait A400M tipi askeri kargo nakliye uçağını Kabil Havalimanı’na gönderen Türkiye, oradan aldığı 12’si bebek toplam 271 yolcuyu önce Pakistan’a taşıdı. Pakistan İslamabad’daki havalimanına inen uçak, yolcuları Türk Hava Yolları’nın TC-JJU tescilli Boeing 777-300 uçağına nakletti. Türk Hava Yolları uçağı, bu yolcuların hepsini sabahın erken saatlerinde Türkiye’ye getirdi.

Afganistan’dan Getirilen Bütün Yolculara Karantina Uygulanacak

Afganistan

Konuyla ilgili yapılan açıklamaların içeriğinde, Afganistan’dan getirilen 271 yolcunun hepsinin Türk vatandaşı olmadığı ifadeler arasında yer aldı. Yabancı uyruklu kişilerin kim olduğuna dair hiçbir açıklama yapılmadı. Ancak İstanbul Havalimanı’na iniş gerçekleştiren Boeing 777-300’den inen hiçbir yolcu, direkt olarak serbest bırakılmadı.

Afganistan’ı ele geçiren Taliban yönetiminden kurtarılan 271 yolcuyaCovid-19 testi yapıldı. Test sonuçlarını beklerken geçen sürede pasaport işlemleri tamamlanan Türk vatandaşları, ikametgahlarının bulunduğu adreslerine sevk edildi. Türk vatandaşları ikamet adreslerinde, yabancı uyruklular da belirlenen otellerde 10 gün sürecek bir karantina uygulamasına alındılar.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir