Ankara Vaka Sayısı Mart Öncesine Oranla 5 Kat Yükseldi


Ankara İl Sağlık Müdürü olan Prof. Dr. Mehmet Gülüm, Ankara vaka sayısı mart ayı öncesine oranla 5 kat arttığını, bu rakamların ürkütücü seviyelere çıktığını ve bu durumun hastanelere de yansıdığını belirtti.

Açıklanan verilere bakıldığında 50.000’e yaklaşan vaka rakamlarından kaynaklı virüsün yayılım hızı ürkütücü bir seviyeye gelmiş durumda. Ankara artan vakalar nedeniyle virüsten en çok etkilenen iller arasında bulunuyor. 60 yaş üstündeki vatandaşların aşılanmasıyla beraber vaka çizelgesinin aşağı doğru seyretmesi beklenmekteydi.

Şu an ise Ankara şehrinde 7 hastanede “Biontech” aşısı yapılmaya başlandı. Bunun yanı sıra yeni vakalar genç nüfus üzerinde daha çok baş gösteriyor. Prof. Dr. Gülüm, Ankara’daki vaka sayılarının mart ayı öncesine oranla beş (5) kat arttığını belirtiyor. Bu ürkütücü artış oranı Ankara Büyük Şehir Belediyesi’nin bile ziyaretleri kısıtlamasına sebep oldu. Başkent, okulların uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte virüs tehlikesini ciddi bir şekilde yaşamaya devam ediyor.

Prof. Dr. Mehmet Gülüm anlatıyor.

Ankara Vaka Sayısı

Açıklamada bulunan Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, “Vaka artışında mart ayı öncesine göre 5 kata varan bir artışımız var. Servis yatağı ihtiyacımızda 2 kat civarında bir artış oldu. Ankara’daki yoğun bakım oranlarımız şu an yüzde 63 seviyelerinde. Ankara’nın sağlık altyapısı anlamında oldukça güçlü bir altyapısı var. Ağustos sonu eylül başı gibi artışların en çok olduğu zamanlarda dahi herhangi bir yetmezlik durumu oluşmadı. Son 1 ay içinde gördüğümüz artışın belki de diğer artışlardan farkının virüsün biraz daha fazla yayılıyor olması olduğu söylenebilir sözlerini ifade etti.

Başkentte sağlık hizmetlerinin “sağlıklı” bir biçimde verilmeye devam ettiğini söyleyen Gülüm, vatandaşların önlemlere riayet etmemesi durumunda vaka sayılarındaki artış korkutucu olacağını düşünmekte. Resmi tedbirler tam olarak insanları korumaya yetmiyor diyen Gülüm, bireylerin kendi tedbirlerini de alması gerektiğini, ziyaret, sohbet ve seyehat gibi aktiviteleri kısıtlamamız gerekliliğine dikkat çekiyor. “Bu pandemiden her gün bir şey öğreniyoruz. Hiçbir hesaba hiçbir formüle dört dörtlük uymayan salgını yaşıyoruz. En ufak ihmalin, en ufak tedbirsizliğin faturasını kat kat fazla ödediğimiz bir pandemiyi yaşıyoruz” diyen Mehmet Gülüm, tüm Başkenti dikkatli davranmaya davet ediyor.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara