Apple, Son 3 Aydaki Kazancıyla Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı: 81,4 Milyar Dolar


Apple, 2021’in ikinci çeyreğiyle ilgili mali durum raporunu yayınladı. Apple tarafından gelen açıklamalara göre Apple, geçtiğimiz üç ayda 81,4 milyar dolar kazanç elde ettiğini açıkladı. Bu kazancın 39,57 milyar doları, sadece iPhone satışlarından sağlandı.

Temmuz ayının sonlarına doğru gelmemizle birlikte şirketler teker teker, geçtiğimiz çeyrek döneme ait mali raporlarını yayınlamaya başladılar. Şu ana kadar amazon, Google ve Microsoft gibi şirketlerden gelen bilgiler, bu şirketlerin hedeflerini ve beklentilerini aşan gelirler elde ettiğini gözler önüne sermişti. Şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple, 2021 yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu yayınladı.

Apple şirketi tarafından yapılan açıklamalara göre, rekor düzeyinde gelir elde edildiği ifade edildi. Gelirlerini, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %36 oranında artırdığını belirten yetkililer, bu yükselişle birlikte Apple’ın son üç aydaki gelirinin 81,4 milyar dolar olduğunu açıkladılar. Şirketin hisse senetleri, bu üç aylık süreçte 1,3 dolarlık yükseliş gösterdi.

Apple ‘ın Sadece iPhone satışları, 39,57 milyar dolar kazandırdı

Şirket tarafından gelen açıklamalara göre bu yıl sadece iPhone satışları, geçtiğimiz 3 ayda 39,57 milyar dolar para kazandırdı. App Store, iCloud, Apple Music, Apple TV Plus gibi diğer hizmetler ise Apple’a 17,5 milyar dolar kazandırdı. Analizciler, pandemi salgını nedeniyle özellikle de iPhone satışları için daha düşük bir gelir tahmininde bulunmuşlardı. Fakat Apple’ın iPhone satışları, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 50 civarında yükseliş gösterdi. Böylece 34 milyar dolar olan beklenti, 39,57 milyar dolar olarak gerçekleşmiş oldu.

Apple ayrıca, şirketin kasasına kalan karını da yılın son çeyreğinde yükseltti. Apple Şirketi tarafından yapılan açıklamalara göre yılın ikinci çeyreğinde elde edilen net karın, 21,74 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Bu kar miktarı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 93’lük artışa tekabül ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Apple CEO’su Tim Cook, benzersiz bir inovasyon dönemi başlattıklarını ve bunun meyvelerini almaya başladıklarını belirtti.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara