Arabalara ZAM! Bir gecede 60 bin TL artış: Sıfır araba fiyatlarında “döviz” artışı


Arabalara ZAM! Bir gecede 60 bin TL artış: Sıfır araba fiyatlarında “döviz” artışı! Yeni araba hayalleri kuran vatandaşların heyecanını bırakan açıklamalar bir bir geldi. Sektör uzmanları, fiyatların Kasım ayında yüzde 3-5 artacağını söylüyor. Bunun nedeni, geçen ay döviz kurlarındaki %10’luk artıştır. Ancak bu artış yüzde 50 ÖTV’li araçları yüzde 80’lik kesime sokacak ve bazı araçların yüzde 10’un üzerine çıkmasına neden olacak.

Dünya’dan Aysel Yücel, araba almayı düşünen herkesi doğrudan etkileyen şok edici bir haber yazdı. Sıfır araç fiyatlarının adeta fırlayacağını söyleyen Yücel, bunun nedenlerini ve uzmanların görüşlerini açıkladı. Kasım, yeni arabaların sadece bir rüya olduğu bir ay gibi görünüyor.

Doların son bir ayda yüzde 10 civarında arttığı biliniyor. Bu da otomobil şirketlerinin payını artırdı. Bu nedenle, chip krizinden zaten etkilenen sektör oyuncularının maaşlarını yükseltmesi gerekiyor. Aysel Yücel’e göre artış oranı yüzde 3 ile 5 arasında olacak. Ocak 2022’de araç fiyatları yüzde 12 artacak. Ancak, fiyat artışının arkasındaki tek faktör fiyat artışı olmayacak.

Arabalara ZAM! ÖTV baremleri değişecek: Bu da en az 60 bin TL zam demek

Arabalara ZAM!

Araba fiyatlarını artıracak döviz kurundaki artış nedeniyle, %50 bölgesindeki ÖTV’deki bazı araçlar otomatik olarak %80 segmentinde sınıflandırılacaktır. Otomotiv Bayileri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce bu durumu şöyle açıklıyor: Bir model küçük fiyat değişimlerinden dolayı yüzde 50 ÖTV’den yüzde 80’e çıkarsa, fiyat bir anda 60.000 TL’ye yaklaşıyor. Yani sadece döviz kurundaki artışa bağlı olarak artış değil aynı zamanda vergi yükü de var ve çarpan etkisi var. Bu açıklama, en ucuz arabaların bile fiyatlarının keskin bir şekilde yükseleceğinin açık bir göstergesidir.

Arabalara ZAM! “Sektörde daralma yaşanması kaçınılmaz”

Yeni araba fiyatları zaten oldukça yüksekti. Kasım ayında beklenen artış bu fiyatları daha da artıracaktır. Bu da sektörün daralmasına neden olacaktır. Hayri Erce, “Yıla iyi başladığımız pazarda, ilk çeyrekte yılsonu için 1 milyon adetlik satışın üzerine çıkabileceğimiz bir tempomuz vardı. İkinci çeyrekte 800 bine düştük. Üçüncü çeyrekte ise bu tempo 700 bin adede geriledi. Şimdi ne olacak bilemiyoruz. Çip bulunurluğu da burada etkili olacak. Ancak çip krizi gevşese bile bu yüksek kur gidişatı ve faizin yüksek olması talebi eninde sonunda olumsuz etkileyecek. Öte yandan talep konusunda yanlış bir algı var. Araç olmadığı için bir tüketici 10 bayi birden gezebiliyor. Bu da talebin çok yüksek olduğu algısı yaratıyor. Arz biraz arttığında, bayileri ziyaret eden tüketici ihtiyaçlarını giderdiğinde, iş realitesine dönecek.” ifadelerini kullanarak yeni otomotiv sektöründe daralma olacak dedi.

Arabalara ZAM! İkinci elde fiyat artışı ve stok sorunu olacak

Arabalara ZAM!

Fiyatları bir kenara koysak bile yeni araç stoklarında sorun olduğunu biliyoruz, bunun nedeni COVID19’un neden olduğu chip krizi. Kasım ayı için beklenen fiyat artışlarından en çok ikinci el piyasası yararlanacak. Sıfır araç alamayan vatandaşlar ikinci el atak yapacak. Bu başka bir soruna yol açar. O kadar ki ikinci el araba fiyatları artacak. Uzmanlar, artan talep nedeniyle depolama sorunları yaşanacağını söylüyor.

Konuyla ilgili açıklamalar Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın tarafından yapıldı. Yalçın’ın açıklamaları şöyleydi;

“Kur artışı nedeniyle sıfır kilometre araç fiyatlarının Ocak 2022’ye kadar yüzde 12 artacağını öngörüyoruz. Ekonomik nedenlerden ötürü tüketiciler ikinci eldeki ihtiyaçlarını bir miktar ötelemişti. Kasım ayından itibaren ikinci el araç pazarındaki talebin kademeli olarak artacağını öngörüyoruz. Bu durum da doğal olarak ikinci el araç fiyatlarını bir miktar artıracak. Dolayısıyla şu anda ikinci el araç almak için çok doğru bir zamandayız. Yaşanan gelişmeler 2022 yılının ikinci el araç pazarı açısından oldukça hareketli geçeceğini gösteriyor. Bunu fark eden bayi ve kurumsal ikinci el araç firmaları hatta büyük galeriler, yeni yıla hazırlık için şu anda araç toplamaya başladı. Belirli bir havuz oluşturup ihtiyaçlara hızlı yanıt vermek istiyorlar”


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara