Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiren Besinler Hangileridir?


Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek yaşam kalitemiz için çok önemlidir, bizi çoğu hastalıktan koruyabilir ve tüm biyolojik yapıları ve süreç sistemlerini içerir. Bu içerikte bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek besinler derledik.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Bağışıklık sistemi vücudun savunma sistemi ve bariyerimizdir. En önemlisi, bağışıklık sistemimiz güçlü olmalı ve virüslere, salgınlara ve son zamanlarda sıkça bahsettiğimiz Corona virüsü gibi ölümcül sonuçlara neden olabilecek hastalık türlerine direnebilmelidir. Sık sık hasta olan ve kendini sürekli güçsüz hisseden kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirebilecek besinler yemek sağlıklı bir yaşam sürdürmek için en önemli konulardan biri olmalıdır. İçme suyuna fazla dikkat etmeyen kişilerde bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu bilmemiz gerekir. Vücudumuzun düzenli olarak toksinleri atması gerekir, bu nedenle suya ihtiyaç vardır. Yetersiz su insan vücuduna giremez ve bir süre sonra çeşitli hastalıklara neden olur. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsak düzenli olarak su içmemiz gerektiğini vurgulamalıyız.


Bağışıklık Sisteminin Kuvvetsiz Olduğunu Ne Şekilde Farkederiz?

Sağlıksız bir hayat süren kişiler (sigara, alkolizm vb.) Öncelikle böyle bir yaşam nedeniyle güçlü bir bağışıklığa sahip olmanın zorlu bir süreç gerektireceğinden emin olmalıdır. Bu kişi bu sağlıksız alışkanlıktan bir an önce vazgeçmelidir. Fazla kilolu olma, stresli olma, kişisel hijyene dikkat etmeme, kirli ve kötü içme suyu kalitesi gibi faktörler, zayıflamış bir bağışıklık sistemine işaret etmelidir. İnsanlar etrafındakilerden daha hasta, sürekli burun akıntısı, sık ateş, sık dalgalanmalar ve diğer faktörler de zayıf bir bağışıklık sisteminin işaretidir. Bununla birlikte, buna rağmen, vücut her zaman bağışıklık geliştirmeye olumlu yanıt verebilir. Doktorun önerdiği ilaçları kullanmayı tercih edebilirsiniz ya da bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler bunu doğal olarak yapabilirler. Son zamanlarda hayatımıza giren ve ölümcül sonuçlar doğurabilecek corona virüsünden güçlü bir bağışıklığa sahip olmamız ve etkilenmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu içerikte bağışıklığımızı güçlendirebilecek besinleri bir araya getirdik. Bu, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteyenlerin yemesi gereken besindir!


1. Karanfil ve Zerdeçalın Yararı

Zerdeçal Yararları

Zerdeçalın iyileştirici özellikleri ile sık tüketilen gıdalardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Zerdeçal ayrıca yaralarda daha hızlı iyileşmek için kullanılır ve içerdiği güçlü antioksidanlar nedeniyle kanser önleyici ajan olarak kullanılır. Bu besin, vücutta oluşabilecek sorunlara ve karşılaşılabilecek virüslere etkin bir şekilde direnebilir ve bağışıklığı artırmada kesinlikle başarılı gıdalardan biridir. Karanfil öksürük ve soğuk algınlığını önlediği, diş ve boğaz ağrısına iyi geldiği için tavsiye edilir. Zerdeçal, taze yoğurt, çorba ve bitki çaylarında rahatlıkla kullanılabilen taze veya kurutulmuş zerdeçal yiyebilirsiniz.


2. Karnabaharın Yararı

Karnabahar

Karnabahar, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek sistemik fonksiyonları iyileştirme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda kolin ve glutatyon içerdiği için çeşitli hastalıkları önleyebilir ve sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.


3. Yulafın Yararı

Yulaf

Birçok bilimsel çalışma, kanser, diyabet, kolesterol ve kanser tedavisinde etkili olan yulaf ezmesinin bağışıklık sistemini de uyarabildiğini kanıtlamıştır. Yulaf ezmesi, içeriğindeki β-glukan nedeniyle sık sık soğuk algınlığı ve gribe yakalanan kişilerin tedavisinde büyük bir iyileşme sağlar.Yulaf ezmesi, sıkı ve gergin bir çalışma temposu olanlar için de değerli bir kafe.


4. Sarımsağın Yararı

Sarımsağın Yararı

Diyetimizin vazgeçilmez unsurlarından biri olan sarımsak, beslenmeye sadece lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda insan sağlığı için yüzlerce yıldır önemli bir yer tutar. Sarımsağın içerdiği allisin iyi bir antioksidan olarak kullanılabilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve birçok hastalığın oluşumunu engelleyebilir. Yemek yerken çok fazla sarımsak kullanmaktan çekinmeyin.


5. Balığın Yararı

Artık bilinen gerçek şu ki, soğuk deniz balığı yüksek antioksidan etkiye sahip Omega 3 içeriyor! Araştırmaya göre, Omega 3’ün içerdiği yağ asitleri bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendiriyor. Kolon kanseri, prostat kanseri ve vücudumuza giren virüslerin önlenmesinde faydalı olduğu kanıtlanmış olan Omega 3’ü vücudunuza sokmak için haftada iki kez balık yiyebilirsiniz.


6. Greyfurtun Yararı

C vitamini açısından zengin olduğu için greyfurt tüketmek bağışıklığınızı büyük ölçüde artırabilir, aynı zamanda soğuk algınlığı, grip ve benzeri problemlerle savaşır. Mevsimsel uyum sağlandığında herkesin yediği greyfurt doktorlar ve sağlıklı beslenme uzmanları için en çok tavsiye edilen gıdalardan biridir.


7. Keten Tohumunun Yararı

Keten tohumu, en ünlü Omega 3 türevi antioksidanlardan biridir. Tüketilmesi gereken keten tohumu, vücutta meydana gelen sorunları ve bu hastalıkların neden olduğu zararları azaltarak bağışıklığınızı güçlendirebilir. Gözlemlenebilir gerçek, keten tohumu tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha az solunum yolu iltihabına sahip olmasıdır.


8. Yaban Mersininin Yararı

Yaban mersini zengin besin değerine sahiptir ve birçok sağlık sorununu (kanser dahil) önlemek için çok başarılı bir besindir. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, daha güçlü bir antioksidan olan yaban mersini, düzenli olarak yenildiğinde bağışıklık sistemini yeniden canlandırabilen en hızlı gıda olarak kabul edilmektedir. Düşük şeker içeriği yaban mersini diğer meyvelerden daha güçlü hale getirir. 


9. Hindistan Cevizinin Yararı

Araştırmalar, hindistancevizi yağının tükürük ile temas ettiğinde monolaurik aside dönüşen laurik asit içerdiğini göstermiştir. Anne sütü aynı zamanda sadece bağışıklığı artırmakla kalmayıp aynı zamanda kilo kaybı için insanların metabolizmasını da destekleyen Monlorin içerir.


10. Patatesin Yararı

Vücuda girme tehlikesini önlemenin en önemli yollarından biri A vitamini almaktır. A vitamini yönünden zengin tatlı patates kullanımı, bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendiren besin kaynaklarından biri haline gelecektir. Tatlı patatesler cildi sağlıklı ve güçlü tutar.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara