Bazı Ürünlerde KDV 0’a düşüyor. KDV’nin 0 olacağı ürünler


Bazı Ürünlerde KDV 0’a düşüyor. Bir süredir gündemde olan KDV’nin kesinleşmesine ilişkin yeni paylaşılan detayların ardından, çalıştayda temel gıdalarda KDV’de indirim ihtiyacı gündeme geldi. Ancak, temel ihtiyaçlar için sıfıra veya KDV’nin %1’e düşürülmesi günün sırasıdır.

Yaklaşık iki hafta önce, fiyat artışlarından sonra daha pahalı hale gelen temel ihtiyaçlar için yeni bir uygulama Türkiye gündemine girdi. AKP’nin ekonomi servislerinin paylaştığı ayrıntılara göre, temel ürünlerdeki katma değer vergisinin “güncellenmesi ve sadeleştirilmesi” gerekiyor. Bugün bu uygulama ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Verilen bilgiye göre vergi dairesi KDV oranını düşürmek için devreye girdi. Cumhurbaşkanı’nda sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda, lüks sayılmayan ürünlerde KDV’nin tamamen kaldırılması talebi yapıldı. Bu talebe göre KDV’si 0’dan 0’a indirilmiş bazı ürün ve mal grupları da listelenmiştir.

Bazı Ürünlerde KDV 0’a düşüyor. Temel gıdalarda KDV ortadan kalkabilir.

KDV 0

Sabah gazetesinin paylaştığı bilgiye göre KDV oranı şu şekilde ayarlanacak:

Temel gıda
Yağ
Yumurta
Süt ve süt ürünleri
Et ve ürünleri et
Bebek maması
Hijyenik pedler

Ayrıca , eğitim, sağlık gibi Temel ihtyiyaçlarda da KDV oranını ayarlama planları olduğu açıklandı. Tüketici konfederasyonu, temel ihtiyaçlardaki KDV’nin tamamen kaldırılmasını talep ederken, bazı sektör temsilcileri gıdada tek bir KDV oranı uygulamak ve KDV oranını düşürmek istediklerini ifade ettiler, bu vergi oranı %1’e düşürüldü.

Günümüzde KDV üç farklı şekilde uygulanmaktadır: %1, %8 ve %18. KDV Sadeleştirme çalışmaları, istisnalar, indirimler ve iadeler devam ederken öncelik %18 KDV’nin düşürülmesi yönünde.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir