BOTAŞ’Tan ‘Doğal Gaz Depoları Boş’ İddiaları için Resmi Açıklama Geldi.


BOTAŞ, İran’dan doğalgaz kesilmesine ilişkin açıklama yaptı. Gündemdeki açıklamalara bakılırsa örgüt, depoların boş olduğu yönündeki söylentileri yalanlıyor. Diğer taraftan; Türkiye’nin İran’a olan borç talepleri de reddedildi.

botaş

Türkiye, kış koşullarının sınırları zorlamasıyla tarihi bir doğal gaz kriziyle karşı karşıya. İran’ın 10 gün boyunca doğalgazı kesmesi nedeniyle Türkiye genelinde birçok organize sanayi parkı kapatıldı. Evlerde şimdilik herhangi bir sorun bulunmazken, ilerleyen zamanlarda ne olacağı bilinmiyor.

Dün bu konuyla ilgili bir yazıda GazDay Enerji Genel Müdürü Mehmet Doğan’ın öne sürdüğü bazı iddialara yer verdik. Doğal gaz krizinin nedeninin İran değil, yazın doğal gazın depolarda kullanılmasından kaynaklanan rezerv sıkıntısı olduğu açık. Bu iddialar BOTAŞ’ın dikkatinden kaçmadı. Örgüt konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve iddiaları yalanladı. Ayrıca sosyal medyada yayılan diğer iddialarla ilgili açıklamalar yapıldı.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

Yukarıdaki açıklamayı görüntüleyemiyorsanız BURAYA tıklayın..

“Türkiye’nin yaz dönemi doğal gaz talebi uzun dönemli doğal gaz alım ve satım anlaşmalarımıza bağlı boru ve LNG arz kaynaklarından sağlanmaktadır. Yaz döneminde doğal gaz depolama tesislerimizde depolama yapılmakta olup her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamalarımız kapsamında depolama tesislerimizde azami miktarda doğal gaz depolanmıştır. İhtiyaç duyulan günlerde doğal gaz depolarından gaz kullanımı yapılmaktadır.

BOTAŞ, doğal gaz depolarının nasıl doldurulduğuna ilişkin de açıklamalarda bulundu. “Doğal gaz depoları yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır.” ifadelerine yer verilen açıklamada, depolarda ne kadar gaz bulunduğu belirtilmedi

Sosyal medyada dolaşan bir diğer iddia ise Türkiye’nin İran’a borcu olduğu ve gaz akışının bu borç nedeniyle kesildiği yönündeydi. BOTAŞ, bu konuyla ilgili “Bu iddia tamamıyla gerçek dışıdır. BOTAŞ’ın İran dahil hiç bir tedarikçisine borcu bulunmamaktadır.” ifadelerini kullandı. 

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir