Casus Yazılım Kullanıp Kocasının Telefonun Bilgilerine Erişen Kadının “Beraat” Kararı Düştü


Casus Yazılım Kullanıp Kocasının Telefonun Bilgilerine Erişen Kadının “Beraat” Kararı Düştü! Anayasa Mahkemesi, boşandığı kocasının akıllı telefonuna casus yazılım yükleyen kadının suç işlediğine hükmetti. Oybirliğiyle alınan karara göre, casus yazılım kullanımı anayasal güvenceleri ihlal ediyor.

Anayasa Mahkemesi, halkın ikili ilişkilerine ilişkin çok dikkat çekici bir karar verdi. Boşanan bir çiftin davasını inceleyen mahkeme, tarafların akıllı telefonlarındaki verilere casus yazılım kullanarak erişemeyeceklerine ve oybirliğiyle bu durumun hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Bir kadın, boşandığı kocasının tüm bilgilerine erişmek için akıllı telefonuna yüklediği casus yazılımı kullandı. Daha sonra bu bilgileri delil olarak mahkemeye sundu. Ezine Asliye Hukuk Mahkemesi, söz konusu delilleri kabul etti. Karısının suç işlediğini iddia eden adam, suç duyurusunda bulundu. Savcılık, kadının yasa dışı hareket ettiğini belirtti. Ancak, suçlamayı ve temyizi inceleyen mahkemeden bir sonuç çıkmadı. Söz konusu verilerin sadece boşanma davasında kullanılacağına karar veren mahkemelerden herhangi bir sonuç alınamadı. Adam bu kez Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Casus yazılımla eşini takip etmek, anayasaya aykırı

Casus Yazılım Kullanıp Kocasının Telefonun Bilgilerine Erişen Kadının "Beraat" Kararı Düştü

Telefonu casus yazılımla izlenen adama göre, eşinin arama kayıtlarına, mesajlarına, sosyal medya hesaplarına ilişkin bilgilere, e-devlet şifrelerine, banka hesap bilgilerine, fotoğraf ve videolarına, GPS verilerine yetkisiz erişimi vardı. Anayasa Mahkemesi olayı araştırırken şu değerlendirmelerde bulundu:

  • Derece mahkemelerinin eşlerin birbirlerine karşı özel hayat alanlarının bulunmadığı sonucu doğuracak mahiyetteki yaklaşımının anayasal güvencelere aykırı olduğu açıktır.
  • Sonuç olarak etkili bir yargısal sistem kurulması konusunda kamusal makamlarca üstlenilmesi gereken pozitif yükümlülüğün gerektirdiği şartların somut olayda yerine getirilmediğinden Anayasa’nın 20. maddesinde düzenlenen özel hayata saygı hakkı kapsamında kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiği sonucuna varılmıştır.
  • Olayın aydınlatılmasına yönelik esaslı iddiaların mahkeme tarafından araştırılmaması, incelemenin derinleştirilmemesi, somut olaya uygun olmayan gerekçelerle sonucu ulaşılması nedeniyle özel hayata saygı hakkı kapsamındaki kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine karar verilmiştir. Buna göre ihlalin mahkemenin işlemlerinden kaynaklandığı anlaşımaktadır. İstinaf mercii de ihlali gidermemiştir.

Bu değerlendirmeler boşanmış kadın için bir iş yarattı. Çünkü Yargıtay yetkilileri kadının yeniden yargılanması gerektiğine karar verdi. Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna,
  • Anayasa’nın 20. maddesinde güvence altına alınan özel hayata saygı hakkı kapsamında kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine,
  • Kararın bir örneğinin kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere mahkemeye gönderilmesine, oybirliği ile karar verildi.

YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara