Doğal Gaz için Yeni dönem Başlıyor! ”İklim” Düzenlenmesi ile Soğuk Şehirlerde Daha Ucuz Olacak


Doğal gaz faturalarında yeni düzenlemeler yapılacak gibi görünüyor. Hükümetin üzerinde çalıştığı söylenen düzenlemeler, sıcak şehirlerde yaşayan vatandaşlar için soğuk şehirlerde yaşayan vatandaşlardan tarifeleri ayırıyor. Soğuk şehirlerde yaşayan vatandaşlardan daha düşük ücret alınacak.

Hükümetin doğalgaz faturalarında yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığı öne sürüldü. Edinilen bilgilere göre, 2022 yılının başlarında TBMM‘nin gündemine gelmesi beklenen düzenleme, farklı şehirlerde yaşayan vatandaşların faturalarını farklı ücretlerle ödemelerini kapsıyor. Hükmün yasalaşması durumunda, daha soğuk illerde yaşayan vatandaşlar daha düşük seviyelerde faturalandırılacak.

Yeni düzenleme elektrik faturalarına benzetilebilir. Türkiye’de elektrik faturaları tüm illerde belirli tüketime göre belirlenmektedir. Doğal gazda bu olmayacak. Daha soğuk illerde yaşayan vatandaşlar ile daha sıcak illerde yaşayan vatandaşlar farklı oranlara sahip olacak. Böylece sıcak şehirlerde yaşayan ve düşük fatura ödeyen vatandaşlar ile soğuk şehirlerde yaşayan ve yüksek fatura ödeyen vatandaşlar arasındaki eşitsizlik ortadan kalkacaktır.

Doğal Gaz için Yeni dönem Başlıyor! Kademeler Nasıl Olacak? Henüz Belli Değil.

Doğal Gaz

Alınan bilgilere göre hükümet, yapılan çalışmalarla Kars, Sivas, Erzurum gibi soğuk şehirler ile Adana ve Antalya gibi sıcak şehirlerin fiyatlarını ayarlayacak. Enerji Bakanlığı ve doğalgaz dağıtım şirketleri, derecelendirmelerin nasıl uygulanacağı konusunda birlikte çalışacak. Ancak burada net olmayan bazı şeyler var. Örneğin, yağış veya sıcaklık seviyelerinin nasıl belirleneceği ve iklim özelliklerinde yağış veya sıcaklık değerlerinin esas alınıp alınmadığı henüz belli değil.

Hükümet kaynakları da bu konuda açıklamalar yaptı.Kars’ta bir ayda tüketilen doğal gaz, Antalya’da belki de bir yılda tüketilmiyordur. Bütün iller için ilk kademeyi örneğin 100 birim olarak belirlerseniz, kışı hafif geçiren yerler hep düşük kademeden fatura ödeyecektir. Çünkü doğudaki bir ilde tüketilen doğal gaz ile Akdeniz’deki tüketim aynı olmayacaktır. Adana’da oturan biri doğudaki bir ilden çok daha az tüketecek ve tüketim miktarı az olacağı için sürekli düşük kademeden ödeme yapacaktır. Bu adaletsizliğe yol açar.” ifadelerine yer verdi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara