DOLAR 1 TL’ye DÜŞSE NE OLUR?


DOLAR 1 TL’ye DÜŞSE NE OLUR? Ülkenin en büyük şovu ekonomi olduğu için akıllara pek çok farklı ve ilginç soru geliyor. Türk lirasının günde 1 dolara düşme olasılığı da bunlardan biri.

Doların son dönemdeki hızlı değerlenmesine artık şaşırmıyoruz. Ekonomi resesyonda olduğu için durum her geçen gün daha da kötüleşiyor.

Peki bahsi geçen mucizevi olay oldu mu, olduysa ne olacak? Ekonomist ve Daktilo1984198 ‘ün Genel Yayın Yönetmeni Enes Özkan, kendisine sorduğumuz bu soruyu herkesin anlayabileceği kadar basit bir şekilde yanıtladı.

“Bir sabah uyandığımızda dolar 1 TL olsaydı aslında pek de iyi olmazdı.”

DOLAR 1 TL'ye DÜŞSE NE OLUR?

“Baktığımız zaman doların ucuzlaması bizim yurt dışından daha ucuza ürünler almamız anlamına geliyor ve bu, çoğu insan açısından iyi bir şey gibi gözükebilir fakat şöyle de düşünebilirsiniz; zaten halihazırda bu kadar yüksek dolar seviyesinden anlaşmalar yapmış, ürünler hammaddeler mamuller almış çeşitli firmalar var.

Bunlar bu kadar büyük maliyetle aldıkları şeyleri yine de hemen ucuza satamayacakları için ama piyasada doların düşmesi nedeniyle büyük bir baskı görecekleri için büyük ihtimalle birçoğu iflas ederdi. Birçok bilgisayar tedarikçisi ya da bu iş komponentlerin tedarikçisi de iflas ederdi.”

“Zaten önemli olan şey, doların birden 1 lira veya birden 20 lira olması değil doların daha stabil bir şekilde seyretmesi.”

DOLAR 1 TL'ye DÜŞSE NE OLUR?

“Şu günlerde dolar 17-18 lira civarında seyrediyor. Bunun birkaç ay içerisinde 10 liraya düşmesi bile inanın bizi çok daha fazla rahatlatır. Bir günde 1 liraya düşmesindense birkaç ay içerisinde 10 liraya, sonra daha az miktarlara, belki 1 sene, 2 sene içerisinde düşebilecek olması daha iyi bir seçenektir.”

Kaynak: Ekonomist ve Daktilo1984 Genel Yayın Yönetmeni Enes Özkan


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir