Elektrik Ucuzlayacak ‘Serbest Tüketici Limiti’ Açıklandı! 2022’de Daha Ucuza Elektrik Kullanılmasını Sağlayacak


Enerji Piyasası Kurumu, 2022 yılı için Serbest Tüketici Limiti. Resmi Gazete’de yayınlanan bir Konsey kararına göre, 2022 yılı için nitelikli tüketim limiti 1.100 kWh’dir. Bu tüketicilere nasıl fayda sağlar?

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, nüfusun büyük bir bölümünü etkileyen Konsey kararı yer aldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından çıkarılan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Karar 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek.

Piyasa Düzenleme Kurumu Kararı ile Enerji (EPDK), Elektrik Tüketici Kayıt Limitleri 2022 yılı için 1100 kwh olarak belirlenmiştir. Bu tarife 2021 yılı için 1200 kwh olarak belirtilmiştir. Belirtilen aralığın üzerinde enerji tüketen tüm elektrik aboneleri, enerji hizmeti dağıtım şirketlerinden daha uygun vergi oranından yararlanabilecekleri için alınan karar önemlidir.

Peki Nedir Bu Serbest tüketici ve serbest tüketici limiti ?

Serbest Tüketici Limiti

“Nitelikli tüketici” terimi, elektrik tedarikçisini seçme özgürlüğüne sahip tüm gerçek veya tüzel kişiler için kullanılan bir terimdir. Enerji Piyasası Kurumu tarafından belirlenen enerji tüketimini aşan herhangi bir elektrik abonesi (doğal veya yasal) serbest tüketici olur. Nitelikli tüketim limiti ise EPDK tarafından nitelikli tüketim için belirlenen limittir. Örneğin 2021 yılında 1200 kwh ve üzeri elektrik tüketimine sahip her abone serbest tüketicidir. Bu miktar 2022’de daha da düşürülecek. Başka bir deyişle, elektriğe kaydolan birçok kişi serbest tüketici durumuna geçecek.

Serbest tüketici olmanın avantajı nedir?

Uygun tüketiciler kendi elektrik tedarikçilerini seçebilirler. Bu aboneler için çok önemlidir. Örneğin; Elektrik tedarikçisinin tarifesi daha yüksekse, tüketici sağlayıcıları değiştirebilir. Bu sayede enerji tüketimi aynı olsa bile fatura azalacaktır. EPDK son kararı ile daha fazla vatandaşın veya işletmenin bu avantajdan faydalanmasını sağlamıştır.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara