Elon Musk’ın SpaceX Şirketinden Yeni Bir Rekor: Starship’ten ‘Dünya’nın En Uzun Roketi’ Rekoru Kırılan Fotoğraflar Paylaşıldı


SpaceX Şirketinden Yeni Bir Rekor: Starship’ten ‘Dünya’nın En Uzun Roketi’ Rekoru Kırılan Fotoğraflar Paylaşıldı

SpaceX şirketi ciddi bir görev için hazırladığı Super Heavy ve Starship’i bazı testler yapmak için bir araya getirdi. Devasa boyuttaki roket ve fırlatma ünitesi, bir araya getirildiğinde neredeyse 40 katlı bir apartmanın yüksekliğine ulaştı.

SpaceX şirketi son dönemlerde sıkça test uçuşları gerçekleştirdiği Starship ile bu ciddi ve önemli göreve hazırlanıyor. Test yapılırken Starship, başarması gereken bir aşama olan bu görevde, roket Teksas’tan fırlatılacak ve en sonunda Hawai açıklarında yere inmeyi deneyecek. Bu fırlatmada Super Heavy fırlatma roket ünitesi eşlik edecek.

Bu ikilinin bir araya gelmesi ise yeni bir rekor kırdı. Super Heavy’nin 70 metrelik yüksekliğinin üstüne Starship de 50 metre daha ekliyor. İkili birlikte 120 metrelik bir yüksekliğe ulaşıyor. Bu yükseklik NASA’nın devasa Saturn V roketinin 110 metrelik yüksekliğini bile geride bıraktı ve ‘dünyanın en uzun roketi‘ unvanını almayı başardı.

Elon Musk da SpaceX roketin fotoğraflarını kendi hesaplarından paylaştı:

Fotoğrafların yer aldığı tweet’i göremiyorsanız buraya tıklayın.

Musk’ın uzay ve roketler söz konusu olduğunda oldukça heyecanlı bir karakter olduğu herkes tarafından biliniyor. Sahibi olduğu SpaceX’ şirketinin devasa roketinin fotoğraflarını Twitter hesaplarında paylaşan Musk, fotoğrafları paylaştıktan sonra roketin yapımında katkısı olan tüm ekibine ithafen böyle harika bir takımla çalıştığı için onur duyduğunu söyledi.

Bazı testlere tabii tutulan Starship ve Super Heavy araçlarının Hawaii açıklarına inişle sonuçlanacağı test görevinin ne zaman yapılacağı ise henüz kesin değil. Böylesine büyük boyutlarda roketlerin fırlatılması işleminden önce hayli kontrol ve düzenleme yapılması gerekeceğinden dolayı henüz bir tarih verilememesi normal bir durum. 

SpaceX’in Starship roketiyle ilgili nihai amacı Mars’a düzenlenmesi planlanan insanlı uçuşlarda ve kargo uçuşlarında bu sistemi kullanmak. Göz alıcı büyüklüğüyle görenleri şaşırtan dev roket, Mars için gidilecek yolculukta ilk şanslı insanların yol arkadaşı olacak gibi duruyor.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara