Evcil hayvanlara çip takma zorunluluğu: Taktırmayana ceza


Yeni protokol sonucunda artık evcil hayvanlara mikroçip ugulaması başlıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasından yeni imzalanan protokol sonucunda sahipli köpek, kedi ve gelinciklere mikroçip takılma zorunluluğu geldi.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle beraber köpeklere 2021, kedi ve gelinciklere de 2022’nin sonuna kadar mikroçip taktırılması gerekiyor.

Sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip düzenlemesi: Taktırmayana para cezası

Yeni düzenlenen mikroçip uygulaması ile beraber hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi ve evcil hayvan hırsızları tarafından çalınan hayvanların kolayca bulunabilmesi hedefleniyor. Bunun yanında evcil hayvanlara mikroçip takılması, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması konusunda da etkin bir rol oynaması bekleniyor.

Sahipli evcil hayvanlara mikroçip düzenlemesine göre; Evcil hayvan sahipleri, hayvanın doğumundan en fazla 3 ay sonra Tarım ve Orman Bakanlığının il ya da ilçe müdürlüklerine başvurması gerekmekte. Başvuru sonrasında evcil hayvana mikroçip takılıp pasaport düzenlenecek. Uygulama Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği veteriner hekimler tarafından yapılacaktır.

Bu güne kadar 225 TL’ye yaptırılabilen mikroçip taktırma ücreti artık 75 TL olarak düzenlendi. Ayrıca yıl sonuna kadar köpeklerine bu mikroçiplerden taktırmayan hayvan sahiplerine de 10.000 TL üzerinde bir ceza kesilecek. Mikroçip uygulaması TBMM’nin gündeminde yer alan Hayvan Hakları Yasası’na da yeni bir temel teşkil edecektir.

Evcil hayvanlara taktırılması gereken bu mikroçip ile ilgili yapılan düzenleme hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda belirterek bizimle paylaşabilirsiniz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara