Facebook Diem Kripto Para Birimini Duyurdu


Sosyal medya devi Facebook Diem isimli kripto para birimini duyurdu. Bu yılın sonuna kadar Facebook tarafından bir kripto paranın piyasaya sürüleceği iddia ediliyor.
Facebook ilk olarak haziran 2019 yılında Libra adını vereceği bir token üretmek istedi. Libra token ABD doları ve Euro gibi rezerv para birimlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir sepete bağlı, evrensel bir para birimi olmayı amaçlamıştı.  Ama dünyanın her tarafındaki düzenleyicilerden gelen güçlü tepkilerle ve muhalefetle karşılaştı. Bu olaydan sonra Libra, projeyi denetleyen Visa ve Mastercard gibi arkasına aldığı büyük destekçileri kaybetti.

Facebook Diem adlı kripto parasını duyurdu

Diem olarak bilinen ve Facebook destekli dijital paranın, sınırlı bir şekilde de olsa bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürüleceği konuşuluyor. Ortaya atılan bu iddianın merkezinde CNBC yer alıyor. Diem, Facebook’un önceki kripto parası olan Libra gibi büyük bir muhalefetle karşılaşmayacaktır.

Facebook Diem

Diem’in gelişim sürecini denetleyen İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen Diem Derneği, konunun uzmanı bir kişiye göre 2021’de ABD dolarına sabitlenmiş tek stabilcoin ile denemeye başlamayı planlıyor. Ayrıntılar henüz kesin olarak kamuoyuna sunulmadığı için kendini anonim olarak saklamayı tercih eden bu kişi, bu pilot uygulamanın küçük ölçekli olup ve ağırlıklı olarak bireysel olan tüketiciler arasındaki işlemleri odak noktası halinde göreceğini söyledi.

Diem, ilk tanıtıldığında çok yoğun bir incelemeyle karşılaştı. Facebook’un aşırı büyük genişlikteki bir kitleye erişimi bulunmaktadır. (2020 yılının son çeyreğinde aylık 2,8 milyar aktif kullanıcı sayısı bulunmaktaydı.) Bu erişim göz önünde bulundurulduğunda, merkez bankacıları ve politikacılar, Diem’in ekonomik istikrara bir tehdit olarak gördüklerinden ve potansiyel olarak kara para aklamayı mümkün kılabileceğinden korktular.

Blockchain analiz şirketi Chainanlysis’in CEO’su Michael Gronager, “Diem’in bu yıl piyasaya sürüleceğini düşünüyorum. Aksi takdirde kaçırılmış bir fırsat olur. Aynı zamanda gerçekleşen birden fazla girişimden biri ve Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık kripto satın almasına benziyor. Bu sadece büyük bir hareketin parçası, yeni bir hareket değil.” Dedi.

Sizlerde Facebook’un kripto parası hakkında neler düşündüğünüzü ve ABD dolarına sabitlenmesi sonucunda piyasalarda ne gibi durumlar oluşabileceği hakkındaki görüşlerinizi bizimle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara