Faiz Düşünce Dolar ve Enflasyon Neden Artıyor?


Faiz Düşünce Dolar ve Enflasyon Neden Artıyor? Merkez bankasının faiz indirim kararı ile dolar ve enflasyon arasında nasıl bir ilişki var? Faiz oranları düştüğünde neden herkes, özellikle uzmanlar “eyvah” tepki veriyor ve daha da önemlisi faizler düştüğünde dolar ve enflasyon neden yükseliyor? Sadece bağlantıyı açıklıyoruz.

Sanayi, tarım ve teknolojik üretime sahip ülkeler uygulanan politikalarla ekonomik dengeyi sağlamakta zorluk çekmemektedir. Reel ve nominal faiz oranları, enflasyon, kur dalgalanmaları, borçluluk, risk primi… Öğretimde ve temel ekonomide kafa karıştıran birçok kavram var. Ancak faiz oranları ile döviz kurları arasındaki ilişki ve tartışmalar kolaylıkla anlaşılabilir.

21 Ekim 2021’de ‘artı’ya indirilen merkez bankası faizi yıl boyunca neredeyse her hafta rekor doları yükseltti, 9, 8 TL seviyesini gördük. Peki neden, neden Türkiye’nin ekonomi politikaları hayatımızın her köşesine nüfuz eden kur farkını vatandaşın hiç istemediği şekilde etkiliyor?

Faiz Düşünce Dolar ve Enflasyon Neden Artıyor? Merkez Bankası piyasa faizini düşürürse, bankalar da mevduat faizini düşürür:

Faiz Düşünce Dolar ve Enflasyon Neden Artıyor?

Daktilo 1984 ‘ün genel yayın yönetmeni ve ekonomisti Enes Özkan, “İnsanlar paralarının değerini enflasyondan korumak istiyor, bunun için çeşitli araçlar var. En yaygın araç, paranızı mevduat olarak da adlandırılan bir bankaya ödünç vermektir ”diyor. Kısacası, cebinizdeki 100 TL’yi hesabınıza yatırdığınız banka bu parayı kullanır, size karı bildirir, yani faiz öder. Örneğin, banka faiz ödüyorsa bir ay sonra 100 TL’niz bu oranda artar.

NOT: Merkez Bankası tarafından açıklanan Faiz oranına “Piyasa Faizi” denir. Bankalar mevduatlarına ekledikleri oran için piyasa oranlarını kullanırlar.

Ticari bankalar, hesabınızdaki mevduata merkez bankasının yayınladığı piyasa faiz oranlarına göre faiz öder. 21 Ekim’den itibaren piyasa faizleri açıklanacak ve bankalar mevduat faizlerini yeni kur üzerinden belirleyecek. Bu ilişki doğru orantılıdır. Merkez bankası piyasa faizini düşürürse, bankalar mevduat faizini de düşürür. Hesabınızdaki para daha az faiz getirir ve faiz geliriniz düşer.

Faiz Düşünce Dolar ve Enflasyon Neden Artıyor? Mevduat faizi, enflasyon yüksek olduğunda düşerse insanlar parasını korumak için farklı yatırım araçları yoğun talep gösterir: Örneğin dolar gibi…

Faiz Düşünce Dolar ve Enflasyon Neden Artıyor?

Merkez bankasının kararı sonucunda bankalar 100 TL’nize ödediği faizi indirdiyse, paranızı farklı şekillerde değerlendirmek isteyebilirsiniz. Merkezi ekonomilerde, i. H. Karar vericilerin kurumlar ve bireyler olduğu durumlarda en çok tercih edilen alternatif araç döviz yatırımıdır. Başta dolar olmak üzere altın ve diğer değerli para birimleri tercih edilebilir. Enes Özkan, “Böyle bir durumda Türkiye’de en çok kullanılan araç da dolardı” diyor ve ekliyor:
İthalat yaptığınız zaman bu ithalatın bedelini genelde dolarla ödersiniz. Elinizde hazırda dolar tutmanız, sizi uluslararası piyasalara entegre ediyor. Faiz düştüğünde parasını korumak isteyenler de dolar ediyor. Dolar talebi artınca doların da fiyatı yükseliyor

TÜİK’in açıkladığı son enflasyon rakamları ve merkez bankasının açıkladığı piyasa faiz oranı çok daha yüksek. Bunun dışında Türkiye’de vatandaşlar tarafından algılanan yüksek enflasyon, TÜİK’in açıkladığı rakamlara olan güveni sarsıyor.

Ayrıca TL’nin döviz kurlarında değer kaybetmesi, ithal ettiğiniz hizmeti, hammaddeyi veya ürünü 10 dolara, yani dün 50 dolara, bugün 10 dolara ithal etseniz bile 100 TL ödemenize neden olur. Bu da raflardaki ürünlerin fiyatlarına yansıyor, satın alma gücü düşmeye başlıyor ve bunun sonucunda enflasyon yükseliyor.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara