Formula 1 Türkiye GP’nin Devletin Kasasına Ne Kadar Para Kazandırdığı Açıklandı


Formula 1 Türkiye GP’nin Devletin Kasasına Ne Kadar Para Kazandırdığı Açıklandı! Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Türkiye GP’sinden sonra bazı kritik açıklamalar yaptı. Yarışın yapılmasıyla devletin kasasına 30 milyon dolar girdiğini söyleyen Ak, TOSFED gibi bazı federasyon ve kuruluşlar tarafından oluşan engeller yüzünden çok yorulduklarını ve bu nedenle pisti 2 yıl sonra bırakacaklarını belirtti.

Son 2 senedir Türkiye GP’sinin F1 takvimine eklenmesiyle birlikte F1 tutkunları, 9 yıllık bir aradan sonra F1’e yeniden kavuştu. Geçen yıl seyircisiz olmasına rağmen büyük bir reklam geliri sağlayan Türkiye GP, bu yıl kapılarını tam 190 bin kişiye açtı ve toplam 3 gün boyunca paha biçilmez anlara tanıklık etti. 

Formula 1 Türkiye GP’nin Devletin Kasasına Ne Kadar Para Kazandırdığı Açıklandı! “İstanbul Park vakıf malı, biz kiralamasaydık orası çürüyecekti ya da outlet AVM olacaktı”

Formula 1 Türkiye GP'nin Devletin Kasasına Ne Kadar Para Kazandırdığı Açıklandı

Bildiğiniz üzere Formula 1 müsabakalarını genelde hükümetler organize etmekte fakat Türkiye GP’si için durum biraz farklı. Intercity, Formula 1’in Türkiye’de de gerçekleşmesi için elini taşın altına koyan tek kuruluş olduğunu belirtiyor. Bu sistemin değişmesi gerektiğini söyleyen Vural Ak, uzun bir zamandır Turizm ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüştüklerini belirterek, hükümetin önümüzdeki yarışlara olumlu baktıklarını ifade etmişti. 

Geçtiğimiz yıl yapılan Türkiye GP’sinin seyircisiz olmasına rağmen reklamlardan 500 milyon dolar gibi ciddi bir rakamın elde edildiğini söyleyen Vural Ak, yapılan yarıştan sonra devletin kasasına vergi olarak 30 milyon dolar gibi bir para girdiğini söyledi. Ak, hiçbir fanatizmin bulunmadığı bu yarıştan İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve F1 pilotları olmak üzere herkesin memnun kaldığını ifade etti. 

TOSFED gibi bazı kuruluşların Intercity’ye engel olduğunu belirtirken bu konuda detaylara girmeyen Ak’ın açıklamalarının devamında şunlar yer alıyor; “İstanbul Park’ı 10 yıllığına 2012’de kiraladık. Sözleşmemiz 2023’te bitiyor. Yarışı kalıcı halde yapamazsak sözleşmeyi yenilemeyi düşünmüyoruz. 10 yılda kira ve bakım masrafı için 75 milyon dolar ödeme yaptık. Bir kere bile kirasını çıkaramadı. 300 gün orada aktivite yapmaya çalışıyoruz. 2 yıl sonra bırakacağız. Pist aldığımızdan çok iyi durumda, asfalt ve çevre düzenlemeleri yapıldı. Tribünleri yeniledik, 15 yıl masraf istemiyor. İstanbul Park vakıf malı, biz kiralamasaydık orası çürüyecekti ya da outlet AVM olacaktı. İki yıldır da yarışı Türkiye’ye getirdik. Fakat yorulduk artık hem TOSFED hem de birçok yerden engellenmekten.”

Vural AK, Formula 1’i kendi bütçelerinden ödemekten sıkıldığını belirten açıklamasında da şunları söyledi; “Formula 1, 22 ülkede yapılan dev bir organizasyon. Acayip pahalı bir şov. Sahibi de bir şirket. İstedikleri bedeli ödeyen ülkelere gidiyorlar. Türkiye uzun süre bu maliyeti karşılamak istemedi. Ben delilik yapıp, iki senedir hiç para kazanmadan, Türkiye kazansın diye bu işi yaptım ama yoruldum artık.”


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara