İBB 3 Boyutlu Yazıcıyla Bina İnşa Etti! (Video)


İBB 3 Boyutlu Yazıcıyla Bina İnşa Etti! 3D yazıcılar hayatımızın her alanına dokunmaya devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu teknolojiyi kullanarak bir bina inşa ettiğini duyurdu. Hologram yazıcının İSTON tarafından geliştirildiği söylenmişti.

İBB 3 Boyutlu Yazıcıyla Bina İnşa Etti!

Holografik yazıcılar artık kişisel hayatımıza girmiş olsa da, birçok iş avantajı da sunuyorlar. Hologram yazıcılarla üretilen göz protezleri gibi çok önemli gelişmelere tanık olurken, birçok ülkede hologramların inşaat gibi alanlarda da kullanıldığını görüyoruz. Türkiye’de pek yaygın olmayan bu kullanım, zamanla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi sosyal medya hesaplarından paylaşılan İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları San. üzerinde Tic. Inc. (İSTON), üç boyutlu yazıcı kullanarak bina yapacağını duyurdu. Video ayrıca bu yazıcı kullanılarak inşa edilen yeni binayı da gösteriyor.

İBB 3 Boyutlu Yazıcıyla Bina İnşa Etti! İşte İBB’nin üç boyutlu yazıcıyla inşa ettiği bina:

İBB’nin paylaştığı bilgilere göre bu bina üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak inşa edildi ve 2 haftada inşa edildi. 3D yazıcı binanın duvarlarını 1 günde inşa ederken, binanın çatı sistemi, elektromekanik aksamları ve diğer kaliteli işlerin de eklenmesiyle bina 2 günde tamamlandı. . Ayrıca holografik yazıcının teknolojisinin diğer yapım tekniklerine göre tasarruf sağladığı da iddia ediliyor.

İBB İSTON AŞ Asya Tesis Müdürü Vural Öcal yaptığı açıklamada, bu üretim teknolojisinin daha az işçilik gerektiren dökümhane imalatına göre daha hızlı üretime olanak sağladığını, döküm maliyeti olmadan üretime olanak sağladığını ve daha az üretim yaparak çevre dostu bir yaklaşım oluşturduğunu söyledi. malzeme ve daha az atık. İnşaat müdürüne sorduğunu söyledi.

Ayrıca videoda holografik yazıcılarla yapılan binalarda yalıtıma gerek olmadığı belirtiliyor. İSTON, 3D yazıcıyla yapılan bina tek katlı olarak geliştirilmiş olsa da, çok katlı binalar inşa etmeye devam ettiğini söyledi.

İBB ilk olarak Temmuz 2021’de hologram yazıcılı bir bina inşa etti.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir