iPhone Artık Type-C Şarj Olacak


iPhone Artık Type-C Şarj Olacak! Avrupa Birliği bu gün teknoloji şirketlerini derinden etkileyecek bir yasa önerisi üzerinde tartışacak. Telefon, tablet vb. cihazlar için ortak şarj aleti gelebilir.

iPhone Artık Type-C Şarj Olacak

Avrupa Birliği Komisyonu bu gün cihazlar için ortak şarj aleti için bir toplantı yapacak. Komisyon cep telefonu, tablet ve kulaklıklar için ortak kullanılabilen bir şarj aletine yönelik yasal bir öneri sunmaya hazırlanıyor. Ancak ABD merkezli Teknoloji devi Apple, bu öneriye şiddetle karşı çıkıyor. Reuters‘ın Haberine göre, konu hakkında bilgi sahibi olan biri böyle bir yasanın geçmesinin iPhone üreticisi olan Apple’ı rakiplerinden çok daha fazla etkileyeceğini belirtti.

iPhone Artık Type-C Şarj Olacak! Avrupa Birliği Ortak Şarj Aleti İçin Görüşüyor

Avrupa Birliği yöneticisi ve Avrupa Birliği Milletvekilleri on yılı aşkın süredir bu konu hakkında tartışmalar yapıyor. Çünkü böyle bir adım atılmasının, çevre için daha iyi olacağını düşünüyorlar. Ayrıca Kullanıcılar için de daha uygun olacağı öne sürülüyor.

iPhone Artık Type-C Şarj Olacak

Fakat Apple ortak şarj aleti konusuna şiddetle karşı. Rakip, Android tabanlı cihazlar USB-C konnektörleri ile şarj olurken, iPhone cihazlar ise Lightning kablosuyla şarj oluyor. Bir yetkiliye göre de komisyon şarj aletlerinin satışını cihazlardan ayırmayı düşünüyor.

Teknoloji devi Apple, tek bir şarj aleti türüne uymaya zorlayan bir yasanın değişime, gelişmeye, yeniliğe aykırı olduğunu belirtti. Ayrıca şirket, bir elektronik atık yığınına neden olabileceğini ve tüketicileri rahatsız edeceğini de belirtti.

Peki ya sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple bu yasaya karşı durmakta haklı mı? Yorumlarda Belirtin.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir