Jeff Bezos, 21 yıl evvelinden uzaya yolculuk için tarih verdi!


Jeff Bezos, 2000 yılında yaptığı bir söyleşiyle tekrar gündeme geldi. Multi milyarder, daha o yıllarda uzaya gitmek istediğini söylemişti ve tarih vermişti.

Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen milyarderJeff Bezos, kendisiyle bulunan ekibiylee birlikte uzay uçuşu hayalini gerçekleştirdi. Amazon’un sahibi, hepsi sivillerden oluşan pilotsuz bir uçuş gerçekleştirdi. Gelecekteki uzay turizmi hedeflerini biraz daha ileri taşıyan iş insanı, aslında bu hayalini en az 20 yıldır sürdürüyordu. Geçen günlerde uzaya çıkan Bezos, 21 yıl önceki bir söyleşisiyle tekrar gündeme geldi.

Jeff Bezos, uzaya gitme fikrini ve isteğini söylediğinde seyirciler güldü.

Milyarder iş insanı daha yıllar önce çocukken de uzaya gitmeyi düşlediğini söyledi. Bu ay başlarında milyarder iş insanı, Blue Origin isimli uzay şirketinin geliştirdiği roketle uzayın sınırına uçtu. Dünya’dan 100 km uzaklıktaki Kármán hattına uçarak bu hedefine ulaştı. Fakat 21 yıl önce Charlie Rose ile bir röportajında hayallerini söylediği ortaya çıktı. Bezos, “Bir rokete binmek, uzaya gitmek ve birkaç şeyi kontrol etmek istiyorum.” diyerek hayallerini dile getirmişti. Fakat o tarihte bu hedefine izleyicilerin çoğu gülmüştü.

Röportaj, Bezos’un Amazon şirketini kurmasından altı yıl sonra 2000 yılında gerçekleşti. Amazon, onun yıllar sonra çocukluk hayalini gerçekleştirmesini sağlayan Blue Origin şirketini kurmasını sağladı ve bu şirketle parladı. Aslında Jeff Bezos, söyleşiden yalnız 3 ay sonra uzay şirketini kurdu. Belki de onu son gülen yapan şey uzaya çıkma istediğini söylediğinde ona gülen seyircilerdi.

Bezos, uzay yolculuğuna dair çeşitli ayrıntılara da değindi. Rose’a bireysel uzay yolculuğunun “çok zor bir teknik sorun” olduğunu kabul etti. Rose ise,”Muhtemelen bunu yapmanın bir yolunu bulacaksın.” yanıtını aldı.

İzlemek için buraya tıklayınız

Şaşırtıcı bir biçimde jeff Bezos, kafasında kesin bir tarih çizelgesi olup olmadığını merak edeceğiniz bir açıklama yaptı ve bu açıklamayı yapacağı bir tarih verdi. Milyarder Bezos, “Kim bilir, bundan 20 yıl sonra teknolojide önemli değişiklikler olursa belki bu tür işler daha kolay hale gelir. Apollo programından bu yana uzay ulaşımı sistemlerinde gerçekten önemli gelişmeler yapamadık.” dedi.

Blue Origin, 2015 yılında suborbital (yörünge altı) New Shepard roketini test uçuşlarına hazırlık yapmaya başladı. 6 sene sonraysa 15 başarılı test uçuşundan sonra roket, aralarında şirket sahibi Bezos’un da bulunduğu ilk insan yolculuğunu başlattı. Bezos’un yanında uzay yolculuğu yapan kardeşi Mark, 82 yaşında uzaya gitme şansı bulan Wally Funk ve uzay yolculuğuna çıkan en genç kişi 18 yaşındaki öğrenci Oliver Daemen oldu.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara