Sel Felaketinin Karadeniz Üzerindeki Etkilerinin Öncesi ve Sonrasını Gösteren Uydu Görüntüleri


Karadeniz’de Yaşanan Sel Felaketinin Öncesi ve Sonrasını Gösteren Uydu Görüntüleri!
İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi (UHUZAM), geçtiğimiz hafta Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketinin uydu görüntülerini paylaştı. Paylaşılan bu görüntüler, sel felaketinin ardında bıraktığı hasarı açıkça ortaya çıkarmaya yetiyor.

Sel Felaketi

Geçtiğimiz haftalar, Türkiye için oldukça zor bir şekilde geçti. Önce Türkiye’nin dört bir yanında patlak veren orman yangınları, daha sonra da Karadeniz’e tam anlamıyla felaketi yaşatan sel baskınları, hepimizin derinden etkiledi. Türkiye yangın ve selden kalan yaralarını sarmaya çalışırken, Karadeniz’deki felaketin ne denli büyük çapta olduğunu gözler önüne seren bazı uydu görüntüleri paylaşıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi (UHUZAM), 81 insanı kaybettiğimiz sel felaketinin ardında nasıl bir etkisinin olduğunu gözler önüne seren uydu görüntüleri yayınladı. Konuyla ilgili açıklamalar yapan UHUZAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yanalak, “UHUZAM olarak yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleriyle sel felaketi sonrası oluşan hasarlar üzerine bir çalışma yaptık. Görüntülerde, sel felaketinin etkileri çok açık bir şekilde gördük. Sel felaketi Karadeniz’in farklı bölgelerinde oldu ancak en çok Bozkurt ve Abana bölgelerinde can kayıpları ve hasarlar oluştu.” ifadelerine yer verdi.

Sel Felaketinin yol açtığı hasarın büyüklüğünü gösteren uydu görüntüleri

Sel Felaketi

Özellikle iklim değişikliği sebebiyle yağışın dağılışı farklılaştı. Özellikle Bozkurt ve Abana bölgesine 1 yılda yağacak yağışın yarısı 2-3 gün gibi kısa bir sürede yağdı. Böyle olunca ciddi mal ve can kayıpları yaşandı. Bu durumu uydu görüntülerinde çok net bir şekilde görmekteyiz.diyen Prof. Dr. Mustafa Yanalak, “Abana bölgesinde bir delta oluştuğunu görebiliyoruz. Yine bütün havza boyunca taşınabilen malzemelerin selle birlikte taşınıp yığıldığını görebiliyoruz. 30 metre genişliğinde olan dere yatağı sel sonrası 300- 350 metrelere kadar yayıldı. Yine burada birçok yıkılmış binalar ve köprüleri tespit ettik. Onun dışında yine belirgin bir şekilde yeşil alan ve futbol sahası gibi alanların tamamen kaybolduğunu ve sel altında kaldığını görebiliyoruz.” sözleriyle felaketin ne denli büyük çaplı olduğunu açıkladı.

Sel Felaketi
Sel Felaketi
Sel Felaketi
Sel Felaketi
Sel Felaketi
Sel Felaketi


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara