Moskova Metrolarında artık ‘Yüz Tanıma ile Ödeme’ Sistemine geçildi


Moskova metrosunda Face Pay adlı yüz tanıma sistemine sahip bir ödeme sistemi tanıtıldı. Dünyada tek olan bu sistem, turnikelerdeki biyometrik tanıma sistemi sayesinde yolcuların kimlik ve banka bilgilerini tanıyarak metroda işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlıyor.

Biyometrik verilerle ödeme yapmak gibi hayatı kolaylaştıran sistemler uygulanmaya devam edecek. Son olarak Rusya’nın başkenti Moskova’da dünyada ilk kez yüz tanımalı ödeme sistemi tanıtıldı.

Face Pay olarak adlandırılan bu sistem, turnikelerdeki biyometrik veri toplama cihazları sayesinde yolcuların sadece yüzlerini girerek hızlı bir şekilde ödeme yapmalarını sağlayarak metrodaki işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlıyor.

“Moskova Metrosu Yüz Tanıma ile Ödeme’ Sisteminin bu çapta kullanıma geçirildiği dünyanın ilk kenti”

Moskova Metrolarında artık 'Yüz Tanıma ile Ödeme' Sistemine geçildi

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Maksim Liksutov yeni sistem hakkında Rus basınına açıklamalarda bulundu; “Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in talimatıyla yüz tanıma yöntemine sahip ödeme sistemi Face Pay’i tanıttık.”

Moskova’da yer alan 240’tan fazla metro istasyonda bu sistemi kullanmak istediklerini ve sistemin önümüzdeki iki üç yıl içerisinde yolcuların en az %10-15’i tarafından kullanılmasını beklediklerini belirten Liksutov, açıklamasında “Moskova bu sistemin bu çapta kullanıma geçirildiği dünyanın ilk kenti” sözlerine yer verdi.

Bu sistemi kullanabilmek için sisteme göre yolcuların öncelikle Metro Moskvi adlı uygulamayı indirmeleri ve fotoğraf, ulaşım ve banka bilgileri ile kayıt olmaları gerekmektedir. Uygulamaya kayıt olan yolcular birkaç saat içinde Face Pay sistemini kullanabilecekler.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara