Muğla Belediye Başkanı’nın Yangınlarla İlgili Açıklaması: THK’den Görüşecek Yetkiliye Ulaşamadık


Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, belediye bünyesinde bir hizmet olması adına yangın uçağı kiralamak üzere THK‘yi aradıklarını, fakat görüşecek bir yetkiliye ulaşamadıklarını açıkladı.

Dünya çapında sıcaklık değerlerinin yükselmesiyle beraber yangınlar da fazla sayıda çıkmaya başladı. Ülkemiz ise bir yandan son zamanlarda görülen en büyük yangınlardan birisiyle, diğer yandan da farklı şehirlerde ve bölgelerde görülen yangınlarla uğraşmaya devam ediyor. Sadece iki gün içinde 13 ilde çıkan 41 yangının birkaç tanesi hala kontrol altına alınabilmiş değil.

Yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlar bazı mahallelerin boşaltılmasına neden oldu. En kötü durum ise hem doğanın hem de insanın canına mâl olan yangınlar… Yangınlara müdahale anlamında uçaklar, hızlı ve etkili müdahalede büyük bir rol oynuyor. Ancak Türkiye’nin ‘yangın filosu’, yangın sayısına ve büyüklüğüne bakıldığında araçların az olması nedeniyle yeniden tartışma konusu olmuştu. Bu tartışmayı devam ettiren bir gelişmeyse Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından iletildi.

“THK’da görüşecek bir yetkili bulamadık”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Türk Hava Kurumu’na ulaşmak istediğini, belediye olarak yangın uçağı kiralama amaçları olduğunu dile getirdi. Ama Başkan Gürün, THK’da ulaştıkları kişinin saat 15.30 itibariyle kimsenin kalmadığını, kendilerine yarın sabah tekrar aramalarını söylediğini belirtti. Gürün, Türk Hava Kurumu’nda görüşecek tek bir yetkili bulamadıklarını söyledi.

Bu gelişmelerin dışında konuyla alakalı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada 2021 yılındaki yangınlarda 2 tanesi Rusya’dan kiralanmış olduğu ve toplam 3 uçağın görev yaptığını kamuoyuyla paylaşmıştı. Ancak Doğruluk Payı tarafından 2019 yılında paylaşılan araştırmada, o dönemde THK’nın yangın söndürme filosunda 9 tane uçak olduğu görülmüştü.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara