NASA Mars Helikopteri İlk Uçuşa Başlıyor


NASA Mars Helikopteri İlk Uçuşa Başlıyor. Nasa’nın geliştirip şubat ayında Mars’a ulaşıp Mars gezegeninden Dünya ile paylaştığı görüntülerden sonra, Nasa’nın geliştirdiği ve şubat ayında Mars’a ulaşan bu özel helikopter Ingenuity’ nin ilk defa test uçuşunu bu gün gerçekleştiriliyor.

Bu gün hem NASA, hem havacılık dünyası ve uzay sektörü hem de bilim dünyası için çok önemli ve tarihi bir gün. Çünkü bilim insanlarının Mars gezegenindeki yeni gözü ve kulağı olan Perseverance keşif aracıyla beraber Kızıl Gezegen Mars’ a gönderilen “Mars helikoptri” Ingenuity, bu gün itibarı ile motorlarını Dünyanın dışında başka bir gezegende çalıştırıp Dünya dışı bir gezegende uçan ilk hava aracı olma ünvanını alıyor.

Her şeyin planlara ve projelere uygun şekilde ilerlemesi durumunda Ingenuity, motorlarını çalıştırıp uçuş için hazır hale geldiğinde yüzeyden yaklaşık olarak üç metre havalanıp 30 saniye boyunca havada asılı olarak kalacak. Sonrasında kendi etrafında dönüp, dört ayağının üzerine yumuşak bir iniş yapıp testi tamamlayacak.

Mars helikopteri Ingenuity, ilk kez havalanmaya hazırlanıyor

Zaten Mars’ta başarılı bir şekilde çalışıp gezegen hakkında bilgi toplayan bir çok araç bulunmakta. 1.8 kg ağırılığındaki Ingenuity ‘ yi özel kılan durum ise Dünya dışında bir gezegende uçacak olan ilk hava aracı olması. Mars atmosferi, dünya atmosferinin neredeyse %1’ i kadar ince olduğundan böyle sıradışı koşullarda uçabilecek bir “helikopter” daha önce kimse tarafından üretilmemişti.

NASA, söz konusu olan test uçuşunu Mars’taki Jezero Krateri adı verilen geniş bir havuzda gerçekleştirecek. Dünya ile Mars gezegeni arasında ortalama olarak 225 milyon km ‘lik bir mesafe olduğundan NASA, test sırasında Ingenuity’ yi gerçek zamanlı olarak kontrol edemeyecektir. Minyatür bir helikopter olan Ingenuity, söz konusu olan testi önceden gönderilmiş olan komutları takip ederek otonom bir şekilde gerçekleştirecektir.

Ingenuity iyi bir iniş yapmamazsa görev tamamen sona erecek

Nasa Halikopteri

NASA, hem Ingenuity ‘nin üzerinde hem de Mars helikopteri Ingenuity ‘e 76 metre uzaklıkta bulunan Perseverance’ deki kameralar aracılığı ile söz konusu uçuş testine ait görüntüleri eş zamanlı olarak (tabi sinyallerin Mars ile Dünya arasındaki tranfer zamanını saymazsak) Youtube üzerinden canlı olarak yayınlamayı planlıyor.

Testlerin başarılı olması durumunda NASA, Ingenuity ile önümüzdeki haftalarda birkaç Test dizisi daha gerçekleştirip bu testlerdeki uçuş menzili gittikçe daha da uzayacaktır. Ama NASA’nın söz konusu olan testleri gerçekleştirmeden önce Mars Helikopteri olan Ingenuity’ nin kendini şarj edebileceği süre olan 4-5 gün süre verilmesi gerekmekte.

Mars helikopteri lngenuity proje yöneticisi MiMi Aung, testle alakalı yaptığı açıklamada “ Kendi kendini doğrultan bir sistem yok.” İfadelerine yer verirken lıngenuity’nin kötü bir iniş gerçekleştirmesi durumunda görevin tamamen sona ereceğini belirtti. Bundan ötürü bugün yapılacak olan test, lngenuity için bir felaket olursa NASA’ nın yeni bir uçan uzay aracı geliştirip üretmekten başka bir çaresi kalmayacaktır.

NASA’NIN INGENUİTY’NİN TEST UÇUŞU İÇİN PLANLADIĞI YOUTUBE YAYINI


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara