Omicron Varyantı için artan endişeler: En yüksek günlük koronavirüs vakalarına ulaşıldı


Koronavirüs pandemisi sırasında bugüne kadarki en günlük vaka rekoru kırıldı. 27 Aralık Pazartesi itibariyle, dünya çapında toplam koronavirüs enfeksiyonu sayısı 1,44 milyonu aştı. Bu artışın nedeni omikron varyasyonuna bağlanmaktadır.

Özellikle bir aşı sayesinde küresel gündemden düşmeye başladığını düşünmeye başladığımız koronavirüs pandemisi, omicron adı verilen bir varyant nedeniyle yeniden alevlendi. Dünya çapında artan vaka sayısı, bir süredir normalleşme sürecinde olan ülkeleri daha fazla kısmi kapanmaya itti. Avrupa’dan gelen son haberlere göre birçok ülkede yılbaşı kutlamaları bile iptal edilmiş durumda…

Omicron Türkiye’de salgının seyrini değiştirecek gibi görünüyor. Çünkü 27 Aralık’ta güçlü bir artış gösterdi. Daha önce 20.000 vaka civarında olan vaka sayısı dün 26.000’i aştı. Tüm bunlar, dünya çapında günlük vaka sayısı için yeni bir rekor kırdı. Öyle ki 27 Aralık Pazartesi tüm zamanların en çok vaka görülen günü olarak kayıtlara geçti.

Omicron Varyantı için 1,44 milyon yeni vaka bildirildi

Omicron

Tüm ülkelerden veri derleyen kurum ve kuruluşlara göre 27 Aralık itibariyle küresel vaka sayısı 1,44 milyonu aştı. Bu sayı daha önce hiç görülmedi. Net bir açıklama olmasa da vaka sayısındaki artışın temel sebebinin omikron varyantı olduğuna inanılıyor. Önümüzdeki günlerde ne olacağını şu an için kimse bilmiyor.

Bu süre zarfında 7. günde vaka sayısında gözle görülür bir artış oldu. Öyle ki geçen hafta dünya genelinde vaka sayısı 841.000’e ulaşarak, omicron varyantının ortaya çıkması öncesine göre % 49 daha az oldu. Yani çözüm? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Dünya Sağlık Örgütü de herkesin aşı olması gerektiğini söylüyor.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara