PDF’in Mucidi Charles Geschke Hayatını Kaybetti


Adobe’nin kurucularından olan ve aynı zamanda PDF’in mucidi olarak tanınan Charles Geschke, 81 yaşında dünyaya veda etti. Adobe’ye PDF dosyalama sistemini getirip kazandıran Geschke’nin Acrobat, İllustrator, Premier Pro ve Photoshop’ta da parmağı bulunuyor.

Charles Geschke Endüstri İçin Büyük Bir Kayıp

Adobe’ nin kurucu ortaklarından biri olan ve PDF’ in geliştirilmesine büyük katkı sağlayan Charles ‘Chuck’ Geschke, 81 yaşında hayata veda etti. Adobe CEO’ su Shantanu Narayen Tarafından yapılan açıklamada, “Bu tüm adobe topluluğuyla onlarca yıldır Chuck’ un rehber ve kahramanı olduğu teknoloji endüstrisi için büyük bir kayıp” ifadelerine yer verdi.

Charles Geschke

Pittsburd’daki Carnegie Melloh Üniversitesi’nden doktora yapan ve ardından Warnock ile tanışan Geschke, Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi’nde işe girip çalışmaya başladı. Bu ikili 1982 yılında çalıştıkları yerden ayrılarak Adobe ‘yi kurdu ve ilk ürünleri masaüstü yayıncılık endüstrisinin gelişmesine yardımcı olan programlama dili Adobe Postscript oldu.

Geschke, Aralık 1986 yılından Temmuz 1994 yılına kadar Adobe’nin işletme müdürü ve Nisan 1989’ dan Nisan 2000 yılında emekli olana kadar başkanlık yapmıştır. Eylül 1997’ den Ocak 2017 yılına kadar Warnock ile Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Nisan 2020 yılına kadar yönetim kurulu üyeliği de bulundu.

Bu üzücü kayıp ile ilgili olarak ortağı John Warnock da yaptığı açıklamada “Daha iyi, daha sevimli ya da yetenekli bir iş ortağına sahip olmayı asla hayal edemezdim. Hayatımızda Chuck’ ın olmaması büyük bir boşluk bırakacak ve onu tanıyanların hepsi de benim ile aynı fikirdedir.” İfadelerine yer verdi.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56791873


ETİKETLER :

YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara