Rusya’nın Ukrayna’ya karşı ne kadar ezici bir güç olduğu ortaya çıktı!


İki ülke arasındaki savaş, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri harekatı ile başladı. Bu iki ülkenin askeri güçleri ne olacak? Ukrayna, dünyanın en güçlü askeri güçlerinden biri olan Rusya’ya karşı ne yapabilir?

Bugün tüm dünya tarihin sayfalarında yer alacak bir güne uyanmıştır. Bir süre Ukrayna sınırına asker sevk eden Rusya, Ukrayna’ya çeşitli noktalardan saldırmaya başladı. Dünya liderlerinin açıklamalarının ardı ardına geldiği savaşla ilgili saatlerce yeni bilgiler geliyor. Rusya’nın ne kadar ileri gideceği bilinmemekle birlikte amacının Ukrayna’nın başkenti Kiev’e girerek Batılı ülkelere yaklaşan Ukrayna hükümetini devirmek olduğuna inanılıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri operasyon başlattığını açıklamasının ardından pek çok kişi iki ülkenin savaş güçlerinin nasıl çalıştığını merak etmeye başladı. Global FirePower kuruluşu (GFP) 2022 verilerine göre iki ordunun mevcut yeteneklerini karşılaştıracağız.

Rusya vs Ukrayna askeri güç karşılaştırması

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta her iki ülkenin askeri güçleri büyük önem taşıyordu. Özellikle son yıllarda Rusya ile iyi ilişkileri olmayan Ukrayna’nın askeri gücünü geliştirdiğini görüyoruz. Tabii ki, Ukrayna’nın askeri güç geliştirme çabaları, Rusya’nın askeri gücüne karşı hala zayıf. Şimdi verilerle bu iki ülkenin askeri gücüne bakacağız.

Nüfus ve askeri güç

Rusya

GFP verilerine göre Rusya, dünyanın en güçlü ikinci ordusuna sahip. Ukrayna ise 140 ülke sıralamasında 22. sırada yer alıyor. Toplam nüfusu 1 milyon olan Rusya’da 850 bin muvazzaf asker, 250.000 yedek asker ve 200.000 paramiliter kuvvet bulunurken, milyon nüfuslu Ukrayna’da 250.000 muvazzaf asker, 250.000 yedek birlik ve 50.000 paramiliter birlik bulunuyor. kuvvetler.

İki ülkenin finansal durumu

Askeri alanda üstünlüğü elinde bulunduran Rusya’nın, Ukrayna’dan daha çok finansal konulara yatırım yaptığını görüyoruz. GFP 2022 rakamlarına göre Rusya’nın savunma bütçesi 15 milyar dolar, Ukrayna’nın savunma bütçesi ise 11,8 milyar dolar. Ukrayna’nın uzayan savaşlarda önemli bir konu haline gelen dış borç avantajından yararlandığını görüyoruz. Ukrayna’nın dış borcu 117 milyar dolar iken, Rusya’nın 479,8 milyar dolar olduğunu görüyoruz.

Rusya – Ukrayna hava gücü

İki ülkenin hava kuvvetlerini karşılaştırdığımızda Rusya’nın ayrı bir avantajı olduğunu görüyoruz. Ukrayna’nın toplam 318 uçağı var. Bunlardan 69’u savaş uçağıdır. Ukrayna’nın diğer hava gücüne baktığınızda 29 taarruz uçağı, 32 nakliye uçağı ve 71 eğitim uçağı bulunuyor. Bu sayıya ek olarak Ukrayna’nın 5 özel harekat uçağı da bulunuyor. Ukrayna’da toplam 112 helikopter olmak üzere 3 saldırı helikopteri bulunuyor.

Rusya’nın hava gücüne baktığımızda toplam 173 uçak görüyoruz. Bunların 772’si savaş uçağı, 739’u taarruz uçağı, 5’i nakliye uçağı ve 522’si eğitim uçağıdır. Rusya’nın ayrıca özel görevler için 132 uçağı var. Ayrıca 5 ‘ü taarruz helikopteri olarak görev yapan 1543 helikopteri bulunuyor.

Rusya – Ukrayna kara gücü

Hava gücü bakımından Ukrayna’dan daha güçlü olan Rusya, kara gücünden daha azını göstermiyor. Kara gücüne bakıldığında Ukrayna’da toplam 2.596 tank, 12.303 zırhlı araç, 1.067 kundağı motorlu topçu sistemi, 2.040 çekili topçu sistemi ve 490 çok amaçlı füze rampası bulunuyor.

Rus tarafına baktığımızda toplam 12. 420 tank, 30.122 zırhlı araç, 667 kundağı motorlu topçu sistemi, 7.571 çekili topçu sistemi ve 3391 füzeatar görüyoruz.

Bu verilere toplam askeri personel sayısı da eklendiğinde Rusya lehine bir görünüm görüyoruz.

Rusya – Ukrayna deniz gücü

Diğer her şeyde olduğu gibi denizde de üstünlüğün Rusya lehine olduğunu görüyoruz. İki ülkenin deniz kuvvetlerine baktığımızda Ukrayna’da çeşitli amaçlara hizmet eden 38 adet deniz gücü bulunuyor. Bunlar arasında sadece 1 adet fırkateyn ve 1 adet korvete sahip Ukrayna’da muhrip ve denizaltı bulunmuyor. Rusya’da ise 605 deniz gücü bulunurken bunlar arasında 1 adet uçak gemisi, 70 denizaltı, 15 muhrip gemisi, 11 fırkateyn ve 86 korvet bulunuyor.

Bu askeri güçlere baktığımızda Rusya’nın çok ciddi bir üstünlüğünün olduğunu görüyoruz. Savaşlarda önemli olan etkenlerden enerji ihtiyacında da Rusya’nın büyük bir üstünlüğü bulunuyor. Ukrayna’nın 32.000 varillik petrol üretimi karşısında 10.760.000 varille üstünlüğünü koruyan Rusya, enerji konusunda dışa bağımlı olmayan sınırlı ülkeler arasında yer alıyor. 

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara