Sağlık Bakanı’ndan Bilim Kurulu Toplantısı’nın Ardından Aşı ve Yüz Yüze Eğitim Açıklaması


Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Covid-19 aşı çalışmaları ve yüz yüze eğitim ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamanın odak noktasında 3. doz aşı uygulaması vardı.

Yüz yüze eğitim

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yeni bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde uzun bir süredir konuşulan ‘aşının zorunlu olması’ iddiası da gündemdeydi ve yetkililerden bu yönde bir açıklama gelip gelmeyeceği de merak konusuydu. Toplantı sonrası YouTube kanalı üzerinden naklen canlı yayın gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ifadeleri arasında zorunlu aşı konusu yoktu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada üçüncü doz aşı uygulamalarına, inaktif ve mRNA aşılarının koruyucu etkilerine ve bu yöndeki devam eden çalışmalara değindi. Fahrettin Koca, açıklamasıyla son dönemlerde gündeme gelen ve Sinovac tarzı inaktif aşıların koruyucu etkilerini tartışma konusu haline getiren bazı iddiaları da yanıtlamış oldu. Fahrettin Koca, Açıklamada ayrıca okullarda yüz yüze eğitimin başlaması ile ilgili yaptıkları çalışmalara da değindi.

‘Yüz yüze eğitim için yeni çalışma rehberi hazırlandı’:

Yüz yüze eğitim

Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamada değinilen ilk konu, önümüzdeki eğitim öğretim yılında okullarda yüz yüze eğitim konusu oldu. Bu konuda Bilim Kurulu tarafından ‘okulların güvenle açılması için gereken tedbirleri içeren çalışma rehberinin’ hazırlandığı bilgisi paylaşıldı. Hazırlanan bu rehberi YÖK ve MEB ile beraber değerlendirildikten sonra uygulanmaya hazır hale getireceklerini ifade eden Fahrettin Koca, ”yüz yüze eğitim ve bunun sürekliliği tek hedefimiz” ifadelerini kullandı.

Aşılamalarda üçüncü doz uygulamaları konusunda ise Fahrettin Koca, 3 doz inaktif aşı ile 2 doz inaktif + 1 doz mRNA aşısının benzer oranda koruma etkisi gösterdiğini belirtti. Bakan Koca, 2 doz inaktif aşı uygulaması olan vatandaşlar için 3. dozun gerekli olduğunun tespit edildiğini belirtti. Bu kişiler, 3. doz aşılarını inaktif ya da mRNA aşılarından herhangi biri ile olabilecekler.

mRNA aşısı ile ilgili de 3. doz uygulamasının gerekebileceğini söyleyen Koca ”Aşıyı geliştiren ekibin açıklamaları mRNA aşısı olanlar için de 3. doz uygulamasının gerekebileceği yönünde. Ülkemizde mRNA aşıları inaktif aşıdan sonra kullanıma girdiği için bu konuda yeterli veri henüz yok. Ancak ön sonuçlar belirli süre sonra 2 doz mRNA aşısının da koruyuculuğunun düşebileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara