Sezen Aksu’nun Şarkısına Diyanetten Açıklama


Diyanet, Sezen Aksu’nun sosyal medyada büyük yankı uyandıran yeni şarkısıyla ilgili açıklama yaptı. Diyanet yaptığı açıklamada şarkının sözlerini “saygısız” olarak nitelendirdi.

Hatırlanacağı üzere Türk müziği sahnesinin sevilen isimlerinden Sezen Aksu’nun 30 Aralık’ta yayınlanan “Şahane Bir Şey Yaşamak” adlı yeni şarkısı sosyal ağlarda “dini değerleri rencide edici” gerekçesi ile şiddetle tepki aldı. ; sosyal medya kullanıcıları Sezen Aksu’nun şarkısını “sanat altı değerlere saldırı” şeklinde yorumladı.

Davanın tırmanmasının ardından bir grup avukat ve Ankaralı, Aksu ve hatta cumhurbaşkanlığı başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu. Milli Yaşatma Hareketi Murat Şahin, “Yarın 20:30’da kapınızdayız. Aksu’yu tehdit ediyor. Ardından Diyanet İşleri Başkanı’ndan Sezen Aksu’nun olaylı şarkısıyla ilgili açıklama geldi.

Sezen Aksu’nun Şarkısına Diyanetten Açıklama: “Dini şahsiyetlerle ilgili özensiz tutum en hafif tabirle saygısızlıktır”

Sezen Aksu

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, İslam’ın önemli şahsiyetleri hakkında yapılan her sözün ve her beyanın son derece hassas ve dikkatli olması gerektiğini ve şarkının sözlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Dini şahsiyetlerle ilgili özensiz tutum en hafif tabirle saygısızlıktır.”

“Son zamanlarda İslam’ın kutlu elçileri Hz. Adem ve Hz. İsa peygamberlerimize, insanlığın ortak değeri Hz. Havva ve iffet abidesi Hz. Meryem annelerimize yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığına şahit olmaktayız” ifadelerine yer verilen açıklamada, Hz. Adem dini kaynaklara göre ilk insan olmanın yanı sıra ilk peygamberdir; Hz Havva ile insanın ortak bir değere sahip olduğu ve büyük ataları olduğu söylenir.

Sezen Aksu

“Aynı şekilde Yüce Allah, ‘Allah katında İsa’nın yaratılmasındaki durum, Adem’in durumu gibidir.’ (Al-i imran, 3/59) buyurarak Hz. İsa’nın yaratılışındaki ilahi kudrete ve onun mucizevi doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah’ın ezeli hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa’nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem’in asaletinden ve saygınlığından Kur’an-ı Kerim’de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, haya ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah’ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbetle anılmıştır. 

Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun İslam’ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgari bir insani erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir. Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve örnek şahsiyetleri hakkında konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken saygılı, özenli ve ilkeli olmak, herkesin içselleştirmesi gereken en temel insani ve ahlaki tavırdır.” 

İşte tüm bu tepkilere neden olan şarkı:

Videoyu görüntüleyemiyorsanız Buraya Tıklayın.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara