Sosyal Medya Kanunu’nun Yeni Detayları Ortaya Çıktı: Hapis Cezası Bile Var


Uzun süredir gündemi meşgul eden Sosyal Medya Kanunu ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Edinilen verilere göre kanun, vatandaşlara sosyal medya kullanımları ile alakalı hapis cezası alabileceklerini ortaya koyuyor. İşte o yasa ile ilgili yeni bilgiler.

Sosyal Medya Kanunu

Türkiye uzun bir süredir, hükümetin sosyal medyayla alakalı görüşlerini konuşuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göre “yalan terörü” olan sosyal medya platformları hakkında bir kanun düzenlemesi yapılması gerektiği ve sosyal medya kullanıcılarının tamamen bu kanuna göre hareket etmesi planlanıyor. Yakın bir zamanda hayatımıza giren kanunla ilgili yaşanan yeni bir gelişme de, yasayla alakalı bazı detaylar sunuyor.

Edinilen verilere göre hükümet yetkilileri, “Sosyal Medya Başkanlığı” ismi altında yeni bir oluşum kurup, bu oluşumun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kurulmasını planlayan hükümet yetkilileri, bunun sonucunda sosyal medyayı denetim altına almış olacak. Bu noktada BTK’nın zaten İnternet Daire Başkanlığı’na sahip olduğu ve Sosyal Medya Başkanlığı’nın BTK bünyesinde daha kolay oluşturulabileceği ifade edilenler arasında.

Sosyal Medya Kanunu ile “Sosyal Medya”da İşlenecek Suçlara da Hapis Cezası Geliyor

Sosyal Medya Kanunu

Sosyal Medya Kanunu ile ilgili elde edilen veriler, bu kanunla beraber vatandaşlara hapis cezası bile verilebileceğini ortaya çıkarıyor. Öyle ki bir sosyal medya kullanıcısı, bir kişiye hakaret ettiği takdirde bile hapisle yargılanacak. Bu hapis cezasının süresi, 3 aydan 2 yıla kadar sürelerde olabilecek. Üstelik bu seviyede ceza artırım sebepleri de devreye girecek. Örnek olarak bir kamu görevlisine hakaret ederseniz, en az 1 yıl ile yargılanıyor olacaksınız. Üst limit ise hakaret ettiğiniz kişinin statüsü ve hakaretin kasıt derecesine göre belirlenecek.

Sosyal Medya Kanunu, yalan haberlere yönelik de hapis cezası getiriyor. Yalan haberi yapan ve bu haberi yayan kullanıcılar, bunu sonucunda 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Bununla birlikte Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) bazı tanımlamalar yapılacak. “Mezenformasyon” ve “Dezenformasyon” gibi suçlar, Türk Ceza Kanunu’na eklenecek. Tüm bu düzenlemelere sahip yeni bir yasanın yeni dönemde TBMM’ye sunulması bekleniyor…

Peki sizler “Sosyal Medya Kanunu” hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikir ve görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir