Temmuz Ayı Otomobil Araç Satış Oranları Neredeyse Yarı Yarıya Geriledi


Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), temmuz ayı dahil olmak üzere ocak ayından temmuz ayına kadarki sürede otomobil ve hafif ticari araç satışı sayılarını açıkladı. Açıklanan sayılar, temmuz ayı itibariyle yüzde 45’lik bir daralma yaşanmış olmasına karşın yedi aylık süreçte yüzde 29,6’lık pazar büyümesi gerçekleştiğini gösteriyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği, ocak – temmuz aylarını kapsayan satış donelerini açıkladı. Yapılan açıklamalarda, bu yıl boyunca otomobil ve hafif ticari araç satışları artış yaşandığını gösteriyor. Fakat temmuz ayındaki beklentiler gerçekleşmedi ve otomotiv pazarı rahatça fark edilecek bir daralma yaşadı. Şimdi de ODD’nin verilerine hep birlikte bir göz atalım.

ODD’nin verilerine göre 2021 yılının ilk yedi ayı, otomobil satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 27‘lik bir artış yaşadı. Hafif ticari araç satışlarındaki artış ise yüzde 40,1 idi. Toplam 442 bin 550 adet araç satışının gerçekleştiği pazarın tamamı, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 29,6 oranında büyüdü. Geride kalan yedi ayda 346 bin 636 adet otomobil, 95 bin 914 adet hafif ticari araç satışı yapıldı.

Otomobil Satışlarının yüzde ellisinden fazlası, C segmentte oldu

Paylaşılan verilere göre geçtiğimiz 7 ay içinde gerçekleşen satışların yarısından fazlası, C segmentte oldu. Bu bakımdan 191 bin 554 adet C segment araç satılırken, bu satış miktarı yüzdelik olarak 55,3’e denk geliyor. 102 bin 485 adet B segment araç satışı ise yüzde 29,6 gibi bir orana sahip olurken vatandaşlar en çok sedan araç tercih etmiş. Bu araç tipini ise SUV ve hatchback takip etti.

Sadece temmuz ayına bakıldığında, satışlar geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 45,3 oranında azaldı. Bu oranın47 bin 849 adet olarak kayıtlara geçtiğini görüyoruz. 36 bin 311 adet otomobil satışı olan temmuz ayında, 11 bin 538 adet de hafif ticari araç satışı yapıldı. Bu rakamlar, son 10 yılın ortalama verilerine bakıldığında yüzde 25,2 daha düşük görünüyor. Bunun nedeni, tahmin ettiğiniz gibi artan fiyatlar ve pandemi oluşu.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir