TOGG CEO’su, Yerli Üretim Otomobilin Ne Kadar ‘Yerli’ Olduğunu Açıkladı


TOGG CEO’su Gürcan Karakaş dünkü toplantıda TOGG’un güncel yerlilik orannı paylaştı. Karakaş, son dönemle ilgili de önemli açıklamalar yapıyor.

Geçtiğimiz haftalarda 2022’de üretime başlayacağı açıklanan ve Aralık 2023’te yola çıkan Türkiye’nin milli otomobil projesi TOGG’dan bugün bir haber var. Türkiye Otomotiv Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, TOGG’un artık ne kadar yerli olduğunu anlattı. Sonuç olarak, TOGG’de yerel oran Q işgal edilir.

Sabah gazetesi yazarı Ufuk Sandık’ın paylaştığı yazıda, dünkü TOGG toplantısında Karakaş’ın sözlerine yer verildi. Karakaş, görüşmede yerel kurun yanı sıra bugün gelinen aşamayı ve bundan sonraki adımları da dile getirdi. Karakaş’ın açıklamaları şöyle:

TOGG CEO’su, “%51 yerlilik oranını yakaladık”

TOGG CEO’su, Yerli Üretim Otomobilin Ne Kadar 'Yerli' Olduğunu Açıkladı

“Verdiğimiz her sözün arkasında durarak, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Tedarikçilerimizin yüzde 75’ini Türkiye’den seçerek, 51 yerliliği yakaladık, üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Gemlik’i mobilitenin kalbi yaptık. Avrupa’nın en temiz tesislerini kurduk. Yatırım başlama tarihimizde şaşma olmadı. Yeni yılın ilk haftalarında sayıları 240’a ulaşacak teknisyen ve operatör ihtiyacımızı bölgemizden sağladık.”

“Araç güvenliği ve dayanıklılığı tasarım analizlerini bitirdik”

“Ankara’da Teknoloji Araştırma Merkezimizi, Gebze’de prototip atölyemizi hayata geçirdik. 3 boyutlu modellerle simülasyonları tamamladık. Araç güvenliği ve dayanıklılığı tasarım analizlerini bitirdik. Şasi ve güç aktarma gibi geliştirme ve fonksiyon test prototiplerini Türkiye’de üreterek, test merkezlerine gönderdik. Stuttgart’ta TOGG Europe’u kurduk, kullanıcı araştırmalarına başladık. ‘2022 sonunda bataryamız yerli olacak’ dedik, Farasis ortaklığında Siro’yu kurduk. Hızlı ve yaygın altyapı oluşumuna destek için TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri A.Ş. ile hazırlıklara başladık.”

C segment SUV, 2023’ün ilk aylarında pazara çıkıyor

TOGG CEO’su, Yerli Üretim Otomobilin Ne Kadar 'Yerli' Olduğunu Açıkladı

TOGG CEO’su Karakaş, TOGG ailesine dahil olacak diğer modellere de değinerek açıklamalarını sonlandırdı. Karakaş, 2023’ün ilk çeyreğinde piyasaya çıkan ilk C segmenti SUV olacağını, ardından C segmenti sedan ve hatchback’in üretim hattına gireceğini duyurdu.

Karakaş, BSUV, CMPV ve TOGG olmak üzere 5 modelden oluşan ürün gamının önümüzdeki yıllarda tamamlanacağını söyledi. Tek bir platformdan beş farklı modelin üretimi ile 2030 yılına kadar toplam 1 milyon araç üretmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara