Türk Hava Kurumu’ndan (THK) Yangınlarla Alakalı Açıklama


Türk Hava Kurumu (THK) tarafından işlenip yönetilen 20 hava aracının Manavgat’taki yangın da dahil olmak üzere ülkenin bir çok bölgesini etkisi altına alan yangınlara ara vermeden müdahalede bulundukları bildirildi.

THK tarafından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında başta Manavgat olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerini etkisi altına alan orman yangınlarında Türk Hava Kurumuna ait hava araçlarının kullanılmadığı iddialarının yer aldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada Türk Hava Kurumu’nun tüm yangınlara daha önceden de olduğu gibi Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiş olan ihale kapsamında müdahale ettiği ifade edildi.

Türk Hava Kurumu’nun Yangın Filosunda Yer Alan Pilotları İşten Çıkarıldı Mı?

“Milletimizi derinden üzen orman yangınlarıyla topyekün mücadele edilirken, asılsız iddialarda bulunanlar ağır vebal altındadır. Öte yandan, ciğerlerimiz yanarken daha önceden detaylı açıklama yapılmasına rağmen, (görev yapmayan ve yıllık maliyeti 11 milyonu bulan) pilotların işten çıkarılması hususundaki iddiaların ısrarla tekrarlanması en hafif deyimiyle kötü niyetlerin göstergesidir. Bununla birlikte teknisyenlerimiz de halen görevlerine devam etmektedir. Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde, 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterler, olmak üzere orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuzca operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat’taki yangın dahil ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır.”


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir