Türkiye ile Rusya Arasında Yeni Bir ‘S-400 Anlaşması’ İmzalanacağı İddia Edildi


Türkiye ile Rusya Arasında Yeni Bir ‘S-400 Anlaşması’ İmzalanacağı İddia Edildi!
Rusya merkezli Interfax Haber Ajansı, Türkiye ile Rusya’nın yeniden S-400 alımları için yeni bir anlaşma yapmak üzere olduğunu duyurdu. Türk yetkililerden konuyla ilgili hiçbir açıklama gelmiyorken olay, sosyal medya gündeminin orta yerine oturdu.

Türkiye ile Rusya

Türkiye’nin gündeminde geçtiğimiz dönemde en çok tartıştığı meselelerden biri de Rusya’dan satın alınan hava savunma sistemleri S-400‘lerdi. Bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemi satın alması, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’ni oldukça rahatsız etmişti. ABD hükümeti, S-400’ler ve NATO’nun savaş uçakları ile F35’lerin özel sistemlerinin Rusya’nın eline geçeceğinden korkarak, Türkiye’ye uzun vadeli yaptırım uygulama kararı almıştı.

Ancak yapılan bütün açıklamalar ve yaptırımlar, Türkiye’yi geri adım atmaya zorlayamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim hava savuna sistemine ihtiyacımız vardı. ABD, satışı reddetti. Biz de Rusya’dan satın almak zorunda kaldık. Bu mesele kapanmıştır.” gibi sert çıkışıyla S-400’ler konusunda gayet açık ve net olunduğunu dile getirdi. En sonunda da tüm dünyanda tartışma konusu haline gelen S-400’ler, Türkiye’ye resmi olarak giriş yaptı. Fakat birkaç tane daha satın alındığı takdirde Türkiye’yi havadan gelen saldırılara karşı tamamen koruyacak S-400’lerin kullanıma hazır olup olmadığı günümüzde bile net değil. Şimdi ise bu konuyla alakalı tüm dikkatleri üzerine çeken yeni bir gelişme daha yaşandı.

Türkiye ile Rusya Çok Takında Yeni Bir S-400 Anlaşması Yapacağını Duyurdu

Türkiye ile Rusya

Rusya merkezli Interfax Haber Ajansı, Rus bayraklı silah şirketi Rosoboronexport’un başkanının yaptığı bir açıklamayı tüm dünyaya yayınladı. Bu açıklamada, Türkiye ile Rusya’nın yeni S-400 alımları için imza atmaya çok yakın olduğu ifade ediliyordu. Yani Türkiye, bir ya da birkaç tane daha S-400 satın alacak gibi görünüyor. Milli Savunma Bakanlığı, Interfax’in haberine ilişkin henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Türkiye ile Rusya


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara