Türkiye’deki Sürücülerin Ne Sıklıkla Araba Değiştirdiği Ortaya Çıktı


Türkiye’deki Sürücülerin Ne Sıklıkla Araba Değiştirdiği Ortaya Çıktı! Toplam 637 kişiyle yapılan anket, Türkiye’de araç değiştirme sıklığı ve araç sahiplerinin sebepleri hakkında önemli bilgiler ortaya çıkardı. Anket sonuçlarına göre sürücüler araçlarından çabuk sıkılıyor ve genellikle 1 ile 5 yıl arasında araç değiştirmek zorunda kalıyor.

Türkiye’nin önde gelen ikinci el otomobil platformlarından Arabam.com, Türkiye’deki araç sahiplerinin sıklığını öğrenmek için yeni bir anket yaptı. Toplamda 637 kişinin katıldığı bu Ekim anketi, insanların arabalarından ne kadar çabuk sıkıldığına dair ilginç ayrıntılar sundu.

Anket sonuçlarına göre 2 araç sahibi 1 ila 5 yıl içinde araçlarını değiştirme ihtiyacı hissediyor. Bunun temel nedeni, daha fazla kilometre yapan araçlarında arıza, onarım gibi sorunlarla karşılaşmak istememeleridir.

Tüketicilerin sıklıkla araba değiştirmemesinin nedeni ise “tanıyıp bildikleri araçları” kullanmak

Sıklıkla Araba

Ankete katılanlardan %29.2’si idealin 1 ile 5 yıl arasında araç değişikliği olduğunu belirtti ancak biz de katılımcıların çoğunluğunun araç değiştirme konusunda isteksiz olduğuna dikkat çektik. Örneğin, ankete katılanlardan %18.1’i yılda birkaç kez, %13’ü her 10 yılda bir, %9,6’sı 5 yılda birkaç kez ve son olarak da %7,1’i 10 yılda birkaç kez araba değiştirdiğini bildirmiştir.

Arabam.com, kullanıcılara uzun süredir araç değiştirmek istemediklerini sorduğunda, bunun nedeni katılımcıların 59’dan aldığı yanıtın aynısıydı; bildikleri ve aşina oldukları araçları kullanmayı tercih ederler. Ayrıca, katılımcıların %23.2’si kendilerine ahlaki değerler kazandırdığı için araçlarını değiştirmekten korktuklarını söyledi. Son olarak, ticaretle zaman kaybetmemek için araçlarınızı değiştirmekle uğraşmak istemiyorum.

Aracını sık sık değiştiren katılımcılara bakarsak, %20.5 bu kararı yeni modeller denemek için aldığını görüyoruz. Ayrıca katılımcıların %18.9’u aynı modeli uzun süre kullanmaktan kaçınıyor çünkü aracın kilometresi artacak ve bunun sonucunda mekanik sorunlar ortaya çıkacak.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara