Üniversitelere siber saldırı: Öğrenciler ve personel hakkında bilgiler ele geçirildi


Üniversitelere siber saldırı: Öğrenciler ve personel hakkında bilgiler ele geçirildi! İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, bu akşam öğrencilerine yaptığı bir mesajla siber saldırıların hedefi olduklarını, kişisel ve öğrenci verilerine el konulduğunu duyurdu. Bilgileri satışa çıkaran hacker, şu anda diğer iki üniversitenin öğrenci ve personelinin bilgilerini satıyor.

Zaman zaman Türkiye’de ve dünyada üniversitelere yönelik siber saldırılarla karşılaşabiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki üç üniversitenin veri tabanlarına giren bilgisayar korsanlarının, öğrenci ve personelin bilgilerine el koyduğu tespit edildi. Bu saldırının teyit edilmesi beklenirken ilk teyit İzmir Üniversitesi Katip Çelebi’den geldi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, öğrencilerine ve personeline yaptığı bilgilendirme mesajında, siber saldırı nedeniyle öğrenci ve personel bilgilerine el konulduğunu duyurdu. Üniversite, durumdan dolayı öğrencilerinden ve personelinden özür diledi ve gerekli işlemi yapacağını duyurdu. Üniversite öğrencilerinden ve personelinden gelen bilgiler ilk olarak 1 Ekim’de bir bilgisayar korsanlığı forum sitesinde yayınlandı.

Üniversitelere siber saldırı: Ele geçirilen bilgiler şu şekilde:

Üniversitelere siber saldırı

Hackerların forumda paylaştığı bilgilere göre, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde toplam 3.900 çalışan ve 40.000’den fazla öğrenciden bilgilere el konuldu. Alınan bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Adresleri
  • Telefon numaraları
  • TC kimlik numaraları
  • Bulundukları program
  • Öğrenci numaraları
  • Edu uzantılı e-posta adresleri

Türkiye’den 2 üniversitenin personeli ve öğrencilerinin bilgileri daha aynı hacker tarafından paylaşımda:

Ayrıca zmir Katip-elebi Üniversitesi tarafından teyit edilen saldırının bilgilerini paylaşan hacker, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi öğrenci ve çalışanlarının bilgilerine de el konularak satışa çıkarıldığını duyurdu. Bu üniversitelerden alınan bilgilerin de aynı bilgiler olduğu görülmektedir.

Kullanıcı adının “MoreToCome (daha fazlası gelecek)’ olması endişe verici.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nden ikinci açıklama geldi:

Üniversitelere siber saldırı

Üniversite, gönderilen ilk mesajın “sahte SMS” olduğunu söyleyerek bilgilere el konulduğunu reddetti.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara