Van Gogh’un Yeni Eseri Sergiye Çıkıyor


19. yüzyılın en önde gelen resim sanatçılarından Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un daha önce hiç bir yerde görülmemiş bir eseri bulundu.

Ard-izlenimcilik akımının önemli temsilcilerinden ünlü ressam Vincent Van Gogh’un yakın zamanlarda yeni bir çizimi bulundu. Bulunan bu çizim anonim olarak kalmak isteyen bir insan tarafından Van Gogh Müzesi’ne teslim edildi.

Vincent Van Gogh’un yeni keşfedilen “Yıpranmış” isimli eseri, sandalyede oturup, başını elleri arasına almış yaşlı bir adamı temsil eden karakalem çalışmasıdır. Bulunan bu yeni çalışmanın Van Gogh’un 1882 yılında bitirdiği “Sonsuzluğun Eşiğinde” isimli tablosunun eskizi olduğu biliniyor.

Yeni Eser Van Gogh Müzesi’nde sergilenecek:

Van Gogh

Vincent Van Gogh 1853’de doğmuş ve 27 yaşında resim çizmeye başlamış ve 1890 yılına geldiğinde 37 yaşındayken intihar ederek hayatına son vermiştir. hayatının son yıllarında akıl sağlığıyla savaşan sanatçı resim yaptığı 10 yıllık süre boyunca birçok özgün eser üretti. Hayattayken yaptığı çalışmaları yeterince ilgi görmedi fakat bugün eserleri dünya çapında tanınıp ilgiyle karşılanıyor. Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi başta olmak üzere daha birçok müze ve sanat merkezinde sergileniyor. “Yıpranmış” bugünden itibaren ilk defa Van Gogh Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Müze yetkililerinin söylediklerine göre sanatçı diğer tüm çalışmalarında olduğu gibi bu çalışmasında da “sosyal açıdan dezavantajlılara sempati” temasını yansıtıyor.

Yaklaşık olarak iki yıl önce de Van Gogh’un arkadaşlarına hediye olarak verdiği tablo değerindeki kitap ayraçlarından biri de ortaya çıkmıştı. Ayraç ve ayracın bulunduğu kitap da Van Gogh Müzesi‘nde sergilendi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara