Xiaomi, İlk Defa Dünyada Bir Numara Akıllı Telefon Markası Oldu


Xiaomi, 2021 yılının Haziran ayı itibariyle yakaladığı satış başarı vesilesiyle dünyanın en çok satış yapan akıllı telefon markası olmayı başardı. Çin menşeili dünya devi, 2011 yılında piyasaya girdiğinden bu yana bu unvanı ilk kez elde etmiş oldu.

Xiaomi, İlk Defa Dünyada Bir Numara Akıllı Telefon Markası Oldu

Çin menşeili teknoloji devi Xiaomi markasının satış miktarının yüksekliği, başarı olarak değerlendirildiğinde, başarı basamaklarını beşer beşer tırmanmaya devam etmekte. Marka, 2021 Haziran ayı kapsamında dünya çapında en fazla satış yapan akıllı telefon markası unvanını ilk kez elde etmiş oldu.

2021 yılının haziran ayında satışlarını %26 oranında arttıran Xiaomi, Haziran ayının en hızlı büyüyen üreticisi oldu. 2011 yılından beri toplamda 800 milyon adetten fazla akıllı telefon satan Xiaomi, 2021 yılının 2. çeyreğinde satış bazında dünya çapında 2. sırada yer almaktaydı.

‘Xiaomi, piyasadaki boşluğu fırsat olarak değerlendirdi’

‘Xiaomi, piyasadaki boşluğu fırsat olarak değerlendirdi’

Counterpoint Research şirketinin Araştırma Yöneticisi Tarun Pathak, Xiaomi markasının liderliği hakkında şu ifadeleri dile getirdi: “Huawei’nin düşüşü başlar başlamaz Xiaomi, bu boşluğu doldurmak adına sürekli ve agresif bir çaba içine girdi. Şirket, Huawei ve HONOR’dan arta kalan Çin, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarında büyümeye devam ediyor.

Çin pazarının ve Samsung’un arzda yaşadığı daralmalar hakkında, Uzman Analist Varun Mishra ise şunları söyledi: “Çin pazarı, düzenlenen 618 festival sayesinde %16 büyüdü ve Xiaomi de en hızlı büyüyen şirket oldu. Xiaomi, bu başarsını düşük gelir seviyesinin hakim olduğu şehirlerdeki büyümesi ve Redmi 9, Redmi Note 9 ve Redmi K serisinin üstün performansına borçlu. Vietnam’da yeni bir COVID-19 dalgasının ortaya çıkmasıyla birlikte Samsung’un üretimi de sekteye uğradı. Xiaomi de Samsung’un A serisinden kalan bu kısa süreli boşluğu güçlü ortaya seviye ürün gamı ve geniş pazar hakimiyetiyle doldurdu.

COVID-19 salgınının etkileri Vietnam’da azalmazsa Samsung üretimde sıkıntı çekmeye ve Xiaomi ise bu fırsatlardan yararlanmaya devam edecek. Samsung şirketinin kendini toparlamasının ardından akıllı telefon piyasasında dengelerin yeniden kurulacağı bekleniyor.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir