Yemeksepeti Hacklendi: Kullanıcıların Hesap Bilgileri Ele Geçirildi


Türkiye’nin en çok kullanılan yemek sipariş uygulaması YemekSepeti Hacklendi. 2001 yılında ilk olarak sipariş almaya başlayan ve bu yıl 20. Yılını kutlamaya hazırlanan YemekSepeti, 25 Mart sabahına kötü uyandı. İnternet Korsanları YemekSepeti veritabanına erişerek kullanıcılara ait birçok bilgiyi çaldı.

Türkiye de yemek sektörünün en büyük ayağından biri olan YemekSepeti 20 yıllık geçmişe sahip ve oldukça köklü bir şirket. 19 milyon üyesi bulunan YemekSepeti’ne ait kullanıcı bilgilerinin yer aldığı veritabanına erişen bilgisayar korsanları kullanıcılara ait tüm verileri büyük bir siber saldırı sonucunda ele geçirmiş durumda. Henüz kimliği tespit edilemeyen kişi veya kişilerce siber saldırıya maruz kaldığını açıklayan şirket, kullanıcılara ait bilgilerin çalındığını ve bu güvenlik açığını tespit etmek için çalışmalara başlandığını belirtti.

Yemeksepeti Hacklendi: Kredi Kartı Bilgileri Güvende

YemekSepeti yaptığı açıklama da kullanıcı verilerinin bir kısmının çalındığını fakat, Facebook ve Apple hesaplarına dair bir veri hırsızlığının söz konusu olmadığını belirtti. Kullanıcılara ait kredi kartı bilgileri veya kullanıcılara ait şifrelerin çalınmadığını belirten şirket, kullanıcı hesaplarının şifrelerinin SHA-256 şifreleme teknolojisi ile şifrelendiğini ve bu yüzden şifrelerin koruma altında olduğu bilgisini paylaştı.

YemekSepeti Hacklendi
YemekSepeti Hacklendi
YemekSepeti Hacklendi
YemekSepeti Hacklendi

YemekSepeti Hacklendi: Ele geçirilen bilgiler:

  • Ad soyad
  • Doğum tarihi
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numaraları
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adresleri
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgileri
  • Açık olarak görülmeyen, SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri

YemekSepeti Hacklendi mi?

YemekSepeti 25 Mart 2021 tarihinde hacklendi.

Yemek Sepeti Kredi Kartı Bilgileri Çalındı mı?

YemekSepeti kullanıcılarına ait kredi kartı bilgileri MasterCard veritabanında yer aldığından dolayı herhangi bir kredi kartı bilgisi çalınmamıştır.

YemekSepeti Şifremi Değiştirmeliyim?

Şifreleriniz korsanların eline SHA-256 bit şifreleme teknolojisi ile geçmiştir. Bu şifreleri kırmak çok zordur. Fakat isterseniz yine de şifrenizi değiştirebilirsiniz.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara