5. Doz Koronavirüs Aşısı İçin Randevular Açıldı: Kimler Beşinci Doz Aşı Olabilir?


5. Doz Koronavirüs Aşısı İçin Randevular Açıldı: Kimler Beşinci Doz Aşı Olabilir? Sağlık Bakanlığı, belirli kriterleri taşıyan vatandaşlara beşinci doz aşı reçetesi verdi. Buna göre; 2 doz BioNTech ve 2 doz SinoVac aşısı olan vatandaşlar, 4. dozun üzerinden 3 ay geçtiği takdirde 5. aşıyı da yaptırabilecekler.

Sağlık Bakanlığı, şimdilik sağlık personelini ilgilendiren bir karar aldığını duyurdu. Öyle ki, 2 doz BioNTech ve 2 doz SinoVac aşısı olan ve dördüncü dozdan en az 3 ay sonra yaptırmış olan Türkiye vatandaşları beşinci doz planlayabilirler. Bu karar, omicron varyasyonu endişesinin doğal bir sonucudur.

Hali hazırda nüfusun çok büyük bir kısmı koronavirüse karşı 3 doz aşı almıştır. Bugüne kadar, risk altındaki gruplar ve belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşlar dört doz aşı aldı. Ayrıca hemşireler için dört doz aşı belirlendi. Vatandaşların omicronlardan korunması için bugün alınacak karar çok önemli.

Doz Koronavirüs Aşısı İçin Randevular Açıldı: İki doz aşı olan vatandaşlar da hatırlatma dozu vurulabiliyor

5. Doz Koronavirüs Aşısı İçin Randevular Açıldı: Kimler Beşinci Doz Aşı Olabilir?

Sağlık Bakanlığı, önceki dönemde bu aşıdan iki doz yaptıran ve ikinci dozun üzerinden 6 ay geçmiş olan vatandaşlara üçüncü doz hakkı verdi. Ancak omikron varyasyonu nedeniyle bu süre üç aya indirildi. Yani iki doz koronavirüs aşısı olduysanız ve aradan 3 ay geçtiyse, üçüncü bir doz planlayabilirsiniz. Bu randevu için Türk koronavirüs aşısı TurkoVac’ı tercih edebileceğinizi unutmayın.

5. doz koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Buradan MHRS sistemine ulaşın.
Sisteme giriş yapın.
Aşı Randevusu Al” butonuna tıklayın.
Sizin için uygun olan tarihi ve yeri seçin.
Randevunuzu onaylayın.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir