Asgari ücret 4250 TL olarak belirlendi! SON DAKİKA: 2022 Yılı Asgari Ücret Tutarı Açıklandı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nda yapılan dördüncü ve son toplantının ardından 2022 yılında ödenecek asgari ücret açıklandı. Asgari ücret 4250 TL.

Son aylarda döviz kurundaki ani artış ve enflasyondaki yükseliş Türkiye’de satın alma gücümüzü neredeyse yarı yarıya azalttı. Bu nedenle 2022’de yasalaşacak asgari ücretin ne olduğu son haftalarda en büyük merak konusu oldu. Bugün yapılan son toplantının ardından nihayet asgari ücret belirlendi.

Asgari ücrete ilişkin dördüncü ve son toplantı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıldı. Toplantının ardından yapılan basın açıklaması ile 2022 yılı asgari ücret açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılına kadar asgari ücretin 4.250 TL olacağını açıkladı.

Asgari ücret 4.250 TL olarak belirlendi

Asgari ücret 4250 TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin dolar kuruyla mukayese edilmesi konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Bu yaklaşımın yanlış olduğunu söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Türk lirasının olduğu bu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları? Avroyla mı çalıştırıyordunuz?”

Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kaldırılıyor:

Cumhurbaşkanı, asgari ücret üzerinden gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırıldığını duyurdu. İşverenlerin mali yükünü hafifleteceğini söyledi.

İşverenin yükü ne kadar azaldı?

2021 yılında 3.577,50 TL toplam asgari ücret veya 456,13 TL gelir vergisi; 27.15 TL damga vergisi kesildi.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara