Asgari ücret bugün açıklanacak: Anlaşılması gereken ve beklenen rakamlar bunlar


Gazeteci Cem Küçük, önümüzdeki birkaç saat içinde açıklanacak asgari ücret konusunda anlaştıklarını ve kararlaştırılan rakamı açıkladı. Sonuç olarak işçi ve işveren 3.900 TL seviyesinde anlaştılar. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait.

Ağırlıklı olarak düşük ve orta gelirli hanelerde hissedilen Türk lirasının değer kaybetmesi ile birlikte Türkiye’de 2022’de asgari ücret yani bir çalışan için ödenecek asgari ücret meşruiyeti merakla beklenmeye başlandı.

Bugüne kadar yapılan 3 asgari ücret toplantısından sonuç alınamadı. Bugün yapılan dördüncü toplantının ardından asgari ücretle ilgili açıklama yapıldı. Asgari ücret henüz resmi olarak açıklanmasa da gazeteci Cem Küçük, kararlaştırılan asgari ücret için bir rakam verdi.

“Asgari ücrette 3.900 TL olarak anlaşıldı, 4 bin TL’nin üzerine çıkarılacak”

Asgari ücret bugün açıklanacak: Anlaşılması gereken ve beklenen rakamlar bunlar

Cem Küçük’ün Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre 2022 yılı için asgari ücret 3.900 TL olarak belirlendi. Asgari ücretle ilgili nihai kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği belirtildi. TGRT Haber’in paylaştığı üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından işveren ve çalışanlar tarafından belirlenen 3 bin 900 TL asgari ücret 4 bin TL’nin üzerine çıkarılacak.

Bugüne kadar söylenen rakamlar nasıldı?

2022 yılı asgari ücret, Türkiye’nin son zamanlarda en çok dile getirdiği konulardan biri. Çünkü yüksek enflasyon rakamları ve dolar kurundaki oynaklık insanların satın alma gücünü azalttı. Politikacılardan bu yıl benzeri görülmemiş bir artış olacağına dair iddialar. Peki taraflar şimdiye kadar hangi rakamlardan bahsetti?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret görüşmelerinin yapıldığı ilk toplantıdan kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, beklenen asgari ücretin 3.750 TL civarında olduğunu söyledi. İşçi raporlarında 4000 TL altının kırmızı çizgi olduğu söyleniyor. İşverenlerin verdiği teklifler 3.500 ile 3.750 TL arasındadır.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara