Aşıya Teşvik : ABD, Aşı Olanlara 100 Dolar Verecek


ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ABD aşıya teşvik için, aşı olan her bir yurttaşına 100 dolar gibi bir para ödeyecek. Bunun yanı sıra salgının etkilerini azaltmak için 350 milyar dolar fon ayırdıklarını ifade ettiler.

Dünya çapında koronavirüs vakaları tekrar hızla artmaya başlamışken vaka sayılarının arkasındaki en büyük nedenden biri de çok daha bulaşıcı bir yapıya sahip olan Delta varyantının ortaya çıkması gösteriliyor. Virüsün yayılmasını engellemek içinse birçok hükümet tekrar kısıtlamaları geri getirmeyi planlıyor. Ayrıca toplum bağışıklığını artırmak adına aşıya teşvik amaçlı farklı kampanyalar da düzenleniyor.

Bu kampanyaların belki de en büyüğü bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde başladı. ABD Hazine Bakanlığı, yaptığı açıklamada ülke, bölge ve yerel yönetimlerin salgınla mücadele edebilmelerini ve ekonomiye olumsuz etkilerini azaltmalarını sağlamak için 350 milyar dolarlık bir fon ayrıldığını söyledi. Diğer yandan aşıya teşvik anlamında bizzat ABD Başkanı Joe Biden devreye girdi.

“Aşıya Teşvik” ABD Hazine Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilerde şu ifadeler yer aldı:

Bugün, Başkan, eyalet, bölge ve yerel yönetimleri aşı oranlarını artırmak, toplulukları korumak ve hayat kurtarmak için ekstra bir teşvik olarak yeni aşılanan her Amerikalı için 100 dolar ödeme yapmaya çağırıyor.

ABD Başkanı Jeo Biden, halkta karşılık bulacak olan bu çağrısı, ABD’de Delta varyantına yönelik artan endişeyle tetiklendi. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) belirttiğine göre ABD’de Amerikalıların yalnızca %57,2’lik kısmı en az bir doz aşı olmuş durumda. CDC, geçtiğimiz günlerde ise insanlara kapalı alanlarda maske takmayı önermişti.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara