Benzine 3 TL Zam Geliyor: Akaryakıt Fiyat Artışının Benzinliklere Gelmesini Önleyen ÖTV, Yüzde 0’a Yaklaştı


Benzine 3 TL Zam Geliyor: Akaryakıt Fiyat Artışının Benzinliklere Gelmesini Önleyen ÖTV, Yüzde 0’a Yaklaştı! Gelir Yönetimi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, akaryakıt fiyatlarını dengede tutan Eşek Mobil Sistemi hakkında bilgi verdi. Karyağdı, devletin daha fazla ÖTV ödeyemeyeceğini söyledi. Sistemden vazgeçilseydi akaryakıt fiyatları otomatik olarak 2,53 TL artacaktı.

Esel Mobil Sistem (EMS) uygulaması Türkiye’de bir süredir devametmektedir. Akaryakıt satın alan vatandaşların cüzdanlarını doğrudan etkileyen bu uygulama, ÖTVdevletininfiyatları belli bir seviyedetutma görevi üzerinekurulu. Yani akaryakıta yansıtılması gereken fiyat artışı ÖTV kapsamında değildir ve EMS sayesinde pompaya yansır ve vatandaşın cebinden çıkmaz. Ancak bu konuda yapılan açıklamalar, bu uygulamanın artık sürdürülebilirolmadığınıgösteriyor.Ancak EMS terk edilirse yakıt 2,53 TL artabilir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, Dünya’ya verdiği röportajda EMS’deki sürecin tamamlandığını duyurdu. Çünkü yakıt kaynaklı enflasyonu önlemek için uygulanan EMS, yakıttan alınan ÖTV’yi neredeyse sıfıra indirdi. Karyağdı, sistemin çalıştığını ancak ÖTV’nin artık göz ardı edilemeyeceğini söylüyor.

Benzine 3 TL Zam Geliyor: “Geçici çözümlerin yıkıcı etkisi olur”

Benzine 3 TL Zam Geliyor: Akaryakıt Fiyat Artışının Benzinliklere Gelmesini Önleyen ÖTV, Yüzde 0'a Yaklaştı

Nazmi Karyağdı’ya göre, devlet alkol ve tütün ürünlerinde ÖTV’yi artırarak finansman maliyetlerini sınırlandırıyor; Kurumlar vergisi oranını yüzde 25’e çıkararak ve araç giderlerinin yüzde 70’inin gider kaydedilmesini sağlayarak ÖTV akaryakıt açığına kaynak oluşturmaya çalıştı. Başka bir deyişle, bir taraftaki vergi gelirlerindeki düşüşün diğer taraflarca karşılanmasını sağladı. Ancak bunun geçici bir çözüm olacağını belirten E. Gelir Yönetimi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Karyağdı, bu tür çözümlerin etkisinin kalıcı ve yıkıcı olacağını söyledi. Tabi bu durum bizim gibi sıradan vatandaşlara daha çok zarar verecek…

Yetkili kişi, hayatımızı doğrudan etkileyecek yeni sorunu Türkiye’ye dile getirdi ve bu soruna yönelik bazı çözümler de önerdi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu teklifler yeni bir vergi sistemine odaklanıyor. Karyağdı’ya göre hem mevzuatta hem de uygulamada adil bir vergi sistemi getirilmelidir. Ancak böyle bir şeyin olup olmayacağını söylemek henüz mümkün değil…

Benzine 3 TL Zam Yolda: Rakamlar ne diyor?

Benzine 3 TL Zam Geliyor: Akaryakıt Fiyat Artışının Benzinliklere Gelmesini Önleyen ÖTV, Yüzde 0'a Yaklaştı

Nazmi Karyağdı da kalorifer yağı ile gelinen noktayı rakamlarla anlattı. Türkiye’nin bir dönem akaryakıttan en yüksek vergiyi alan ülke olduğunu hatırlatan Karyağdı, 2005 yılında kurşunsuz benzin fiyatının yüzde 75’ini, motorin fiyatının ise yüzde 65,09’unu aldığını söyledi. Ancak son verilere göre artık Türkiye dünyanın en düşük akaryakıt vergilerini alıyor. Öyle ki bugün benzin fiyatının sadece yüzde 27,2 ‘ü (ÖTV, KDV ve diğer kalemler dahil) vergi olarak ödeniyor. Avrupa Birliği’nde bu oran yüzde 56,87’dir.

Nazmi Karyağdı, ÖTV’nin devlet akaryakıt gelirlerinin EMS’nin uygulanmasından bu yana önemli ölçüde düştüğünü belirterek, TL’nin değerlendiği dönemde ÖTV gelirlerinin de düştüğünü söyledi. Bu içerikte; Devlet 2017 yılında 622 milyon liranın 65 milyar lirasını ÖTV’den elde ederken, 2018 yılında yani bir önceki yıla göre TL’nin değerlendiği dönemde 593 milyar liranın 55 milyar lirası ÖTV olarak alındı. 2020 yılında 69 milyar liraya ulaşan ciro, Ocak-Eylül 2021 döneminde sadece 26 milyar 178 milyon lira olarak kaydedildi.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara