Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dün Akşam Canlı Yayında Kullandığı Prompter ile Sosyal Medyaya Tartışma Konusu Oldu


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dün Akşam Canlı Yayında Kullandığı Prompter ile Sosyal Medyaya Tartışma Konusu Oldu. Dün akşam Kanal D ve CNN Türk ortak yayınında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi sarsan yangınlara öncelik vererek ülke gündemindeki diğer konular hakkında açıklamalarda bulundu. Ancak yayına yansıyan bazı teknik durumlar tartışmalara neden oldu.

Prompter

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir aradan sonra yeniden dün akşam CNN Türk ve Kanal D’nin ortak yayınında sorulara yanıtlar verdi. Yangınlar, Covid-19, Tokyo Olimpiyatları ve bunun gibi birçok başlıkta açıklamalarda bulundu. Özellikle de sosyal medya düzenlemesinin geleceği sinyalini veren açıklamaları da gündeminde tuttu.

Ancak yayın sırasında ekranlara yansıyan bazı teknik olaylar, sosyal medyada gündem başlattı. Kullanıcılar, yayın esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yayın sırasında kullandığı prompterın göründüğünü; yangınlarla ilgili açıklamaları sırasında öne çıkan fotoğrafın 2002 yılına ait olduğu ve photoshop işlemi gördüğünü belirttiler. Ayrıca yayının canlı olmadığını, bant yayını olduğuna dair görüntüler de paylaşımlar arasında yer aldı.

Bazı gazeteciler sosyal medyada, yayında görünen prompter ile ilgili daha çok detay istedi:

Geçtiğimiz ay Jahrein’in Twitch yayınına katılan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, aynı anda çıktığı yayında prompter kullanmadığını ifade etti.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın yaklaşımı da sosyal medyada eleştiri konusu oldu:

Köşe yazarı Tuğrul Selmanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın prompter kullanmasını desteklediğini belirten gazeteciler arasındaydı:

Bunun dışında prompterın CNN Türk tarafından tamamen bilinçli şekilde yayına aktardığını düşünenler de oldu:

Yayına dair tartışılan bir diğer konu ise Muğla, Bodrum’a ait olduğu söylenen iki fotoğrafın karşılaştırılmasıydı. 2002 yılında çekilmiş olduğu söylenen fotoğrafın sarartılmış olduğu dile getirildi:

Ayrıca akşam saatlerinde yapıldığı söylenen yayın sırasında stüdyonun arka penceresinden içeriye ışık girmesi de tartışıldı:


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara